SME

Nenávidia nás, no chcú u nás žiť? Ako myslia moslimovia (ukážka)

Nenávidia nás, no chcú u nás žiť? Ako myslia moslimovia (ukážka)

Prečítajte si kúsok z veľkej prílohy o islame. V SME ju nájdete v utorok 10. 2.

TEXT: Břetislav Tureček

S me pre nich zdrojom odporu aj fascinácie. Moslimovia odmietajú naše chápanie ľudských práv ako príliš liberálne, no Západ je pre nich miestom, kde chcú žiť.

Mnohí už tu sú - a iní Európania ich považujú za hrozbu.

Hrozba pre celý svet?

Blízky východ je zdrojom nestability z viacerých dôvodov, radikálny islam je len jedným z nich.

Ešte pred storočím bol tento región zjednotený pod Osmanskou ríšou. Tá sa rozpadla, oblasť si prerozdelili západné mocnosti, ožil nacionalizmus a myšlienka návratu židov do Palestíny. Pridal sa súboj veľmocí a radikálny islam, a z Blízkeho východu sa stal asi najkonfliktnejší región súčasného sveta.

Snaha Západu v Iraku a v Afganistane týmto krajinám demokraciu nepriniesla. Namiesto toho vznikol Islamský štát, ktorý zavádza najprísnejšiu verziu práva šaría a stáva sa hrozbou pre celý svet.

To, čo je z nášho pohľadu hrozba, je pre mnohých Sýrčanov zárukou stability. Islamisti sú síce krutí voči svojim nepriateľom, no v oblasti, kde už štvrtý rok prebieha občianska vojna, stelesňuje Islamský štát aspoň malý náznak poriadku a bezpečnosti.

Samozrejme, ak nie ste kresťanom, jezídom, homosexuálom, šiitom či liberálom...

Keď sa minulý týždeň dostalo na verejnosť video, na ktorom Islamský štát upálil jordánskeho pilota Muaza Kasásbu, bezbranne zavretého v klietke, okrem desiatok moslimských politikov, ktorí brutálnu vraždu odsúdili, komentovali vec aj moslimskí učenci.

Niektorí poukazovali na to, že zajatcov je možné z hľadiska islamu za určitých okolností zabiť, avšak nikdy ich nemôžu mučiť alebo mrzačiť. Ďalší upozorňovali, že ak má byť niekto popravený, islam povoľuje jeho obesenie, zastrelenie či sťatie, ale nie upálenie.

Vzdor proti asimilácii

Chápanie práva šaría, terorizmu a prístupu k západným občanom nie je ani zďaleka v islamskom svete jednotné. Mnohí odmietajú vraždenie civilistov, ďalší zas stoja za právom bojovať za slobodu aj so zbraňou v ruke.

Tento argument používajú militantné hnutia ako Hamas.

Podobné spory sa netýkali moslimov, ktorí do Európy prichádzali po druhej svetovej vojne. Väčšinou išlo o ľudí, ktorí nedávali najavo svoju moslimskú identitu a boli viac sekulárni. S druhou a treťou generáciou prisťahovalcov sa to mení. Zdôrazňovanie moslimskej identity je čiastočne vzdorom proti generáciám rodičov a prarodičov, proti ich asimilácii so západnou spoločnosťou.

Moslimov je na svete jeden a pol miliardy, v Európe ich žijú milióny. Nie je to masa s rovnakým názorom, ani s rovnakými hodnotami.

Ak sa ich nepokúsime pochopiť a vytlačíme ich na okraj spoločnosti, budú mať ďalší dôvod podľahnúť ideológiám, ktoré si za svoje zobrala al-Káida alebo Islamský štát.

O myslení moslimského sveta a príčinách súčasných konfliktov sme preto pripravili osobitnú prílohu. Nájdete ju v Denníku SME v utorok 10. 2..

Pod týmto článkom bola po porušení Kódexu diskutujúceho zablokovaná diskusia. Vysvetlenie nájdete tu

Čítajte ďalej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Matia Lenická tvorí pod menom B-Complex.

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Bývalý náčelník generálneho štábu Peter Vojtek.

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Robert Roth: Filmom Nina som si musel posoliť rany

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

Robert Roth

Chobotnice si vybudovali mesto a správaním prekvapili vedcov

Chobotničie mesto biológovia pomenovali Oktlantída.

Chobotničie mesto v zátoke Jarvis.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop