SME

Nenávidia nás, no chcú u nás žiť? Ako myslia moslimovia (ukážka)

Nenávidia nás, no chcú u nás žiť? Ako myslia moslimovia (ukážka)

Prečítajte si kúsok z veľkej prílohy o islame. V SME ju nájdete v utorok 10. 2.

TEXT: Břetislav Tureček

S me pre nich zdrojom odporu aj fascinácie. Moslimovia odmietajú naše chápanie ľudských práv ako príliš liberálne, no Západ je pre nich miestom, kde chcú žiť.

Mnohí už tu sú - a iní Európania ich považujú za hrozbu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrozba pre celý svet?

Blízky východ je zdrojom nestability z viacerých dôvodov, radikálny islam je len jedným z nich.

Ešte pred storočím bol tento región zjednotený pod Osmanskou ríšou. Tá sa rozpadla, oblasť si prerozdelili západné mocnosti, ožil nacionalizmus a myšlienka návratu židov do Palestíny. Pridal sa súboj veľmocí a radikálny islam, a z Blízkeho východu sa stal asi najkonfliktnejší región súčasného sveta.

Snaha Západu v Iraku a v Afganistane týmto krajinám demokraciu nepriniesla. Namiesto toho vznikol Islamský štát, ktorý zavádza najprísnejšiu verziu práva šaría a stáva sa hrozbou pre celý svet.

To, čo je z nášho pohľadu hrozba, je pre mnohých Sýrčanov zárukou stability. Islamisti sú síce krutí voči svojim nepriateľom, no v oblasti, kde už štvrtý rok prebieha občianska vojna, stelesňuje Islamský štát aspoň malý náznak poriadku a bezpečnosti.

Samozrejme, ak nie ste kresťanom, jezídom, homosexuálom, šiitom či liberálom...

Keď sa minulý týždeň dostalo na verejnosť video, na ktorom Islamský štát upálil jordánskeho pilota Muaza Kasásbu, bezbranne zavretého v klietke, okrem desiatok moslimských politikov, ktorí brutálnu vraždu odsúdili, komentovali vec aj moslimskí učenci.

Niektorí poukazovali na to, že zajatcov je možné z hľadiska islamu za určitých okolností zabiť, avšak nikdy ich nemôžu mučiť alebo mrzačiť. Ďalší upozorňovali, že ak má byť niekto popravený, islam povoľuje jeho obesenie, zastrelenie či sťatie, ale nie upálenie.

Vzdor proti asimilácii

Chápanie práva šaría, terorizmu a prístupu k západným občanom nie je ani zďaleka v islamskom svete jednotné. Mnohí odmietajú vraždenie civilistov, ďalší zas stoja za právom bojovať za slobodu aj so zbraňou v ruke.

Tento argument používajú militantné hnutia ako Hamas.

Podobné spory sa netýkali moslimov, ktorí do Európy prichádzali po druhej svetovej vojne. Väčšinou išlo o ľudí, ktorí nedávali najavo svoju moslimskú identitu a boli viac sekulárni. S druhou a treťou generáciou prisťahovalcov sa to mení. Zdôrazňovanie moslimskej identity je čiastočne vzdorom proti generáciám rodičov a prarodičov, proti ich asimilácii so západnou spoločnosťou.

Moslimov je na svete jeden a pol miliardy, v Európe ich žijú milióny. Nie je to masa s rovnakým názorom, ani s rovnakými hodnotami.

Ak sa ich nepokúsime pochopiť a vytlačíme ich na okraj spoločnosti, budú mať ďalší dôvod podľahnúť ideológiám, ktoré si za svoje zobrala al-Káida alebo Islamský štát.

O myslení moslimského sveta a príčinách súčasných konfliktov sme preto pripravili osobitnú prílohu. Nájdete ju v Denníku SME v utorok 10. 2..

Pod týmto článkom bola po porušení Kódexu diskutujúceho zablokovaná diskusia. Vysvetlenie nájdete tu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu