MNÍCHOV. Americký viceprezident Joe Biden v sobotu podporil nemecko-francúzsku diplomatickú iniciatívu na upokojenie situácie na východe Ukrajiny.
Upozornil tiež, že Rusko bude posudzované podľa konkrétnych krokov "na bojisku", nie podľa dokumentov, ktoré podpíše.
Apeloval na Rusko, aby preukázalo dobrú vôľu riešiť konflikt na Ukrajine, a to nielen slovami, ale najmä činmi. Vysvetlil, že ruský prezident Vladimir Putin "príliš často sľuboval mier, a dodal tanky, jednotky a zbrane".
Podľa Bidena francúzsko-nemecká iniciatíva "stojí za pokus". Do Kyjeva a Moskvy ju v uplynulých dňoch prišli predstaviť lídri oboch krajín - Francois Hollande a Angela Merkelová.
Konflikt nemá vojenské riešenie
Americký viceprezident v príhovore na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii tlmočil názor Spojených štátov, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, súčasne však upozornil, že ukrajinský národ má právo na sebaobranu.
Na konferencii vystúpil aj ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý upozornil, že riešenie konfliktu na východe Ukrajiny neslobodno odkladať.
"Konflikt treba riešiť, nie ho zmraziť," zdôraznil. Obnovenie mieru na Ukrajine označil za hlavný cieľ ukrajinského vedenia. Dodal, že v záujme dosiahnutia tohto cieľa je nutné spojiť "naše úsilie".
Za hlavný faktor, ktorý by mohol stabilizovať situáciu na Ukrajine, Porošenko označil minské memorandum, podpísané zainteresovanými stranami vlani na jeseň.
Merkelová: Stojí za to riskovať
Prejav na konferencii predniesla aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá upozornila, že úspech najnovšej francúzsko-nemeckej mierovej iniciatívy pre Ukrajinu nie je síce zaručený, ale "stojí za to riskovať to.
Dlhujeme to prinajmenšom... ľuďom na Ukrajine".
Kancelárka trvala na tom, že ukrajinskú krízu "nemožno vyriešiť vojenskými prostriedkami" a sú potrebné "zásadné kroky", aby sa veľmi porušovaná septembrová mierová dohoda "naplnila životom".
Západ by mal voči Rusku využiť skôr ekonomický nátlak ako posilňovanie ukrajinskej armády, povedala. Podľa jej slov je cieľom iniciatívy dosiahnuť bezpečnosť v Európe v spolupráci s Ruskom, nie proti Rusku, citovala ju agentúra Reuters.
Merkelová vo svojom vystúpení v Mníchove vyjadrila "veľké pochybnosti" o tom, či je múdre dodávať zbrane na Ukrajinu. Podľa tlačovej agentúry AP tak vypichla pochybnosti Európy o kroku presadzovanom Spojenými štátmi.
Nemecká spolková kancelárka ďalej zopakovala obvinenia, že Rusko svojím konaním na Ukrajine porušilo medzinárodné právo.
Ukrajinský prezident žiada od spojencov pomoc
Porošenko počas príhovoru vyhlásil, že kríza bude trvať dovtedy, kým jeho krajina nedostane podporu.
MNÍCHOV. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotu vyhlásil, že kríza na Ukrajine bude trvať dovtedy, kým jeho krajina nedostane politickú, ekonomickú a vojenskú podporu od spojencov v Európe i mimo nej.
Ukrajinská otázka zostane podľa neho nevyriešená dovtedy, kým národy a politici v Európe a na celom svete neposkytnú "solídnu praktickú pomoc ukrajinskej nezávislosti"; kým ju nepodporia politicky, ekonomicky, ale aj vojensky.
Porošenko upozornil, že riešenie konfliktu na východe Ukrajiny neslobodno odkladať. "Konflikt treba riešiť, nie ho zmraziť," zdôraznil. Zdôraznil, že Ukrajina je nezávislým štátom a má právo brániť svoj ľud.
Ukrajinský prezident tiež uviedol, že nemôže akceptovať žiadnu zmenu tzv. demarkačnej čiary vytýčenej medzi bojujúcimi stranami na východe Ukrajiny na základe mierových protokolov, ktoré zástupcovia vlády v Kyjeve podpísali s proruskými separatistami vlani na jeseň v bieloruskom Minsku.
"Minský protokol nie je ako bufet v hoteli Bayerischer Hof, že si vyberiete, čo sa vám najviac páči," vyhlásil Porošenko, ktorý si pritom "požičal" názov hotela v nemeckom Mníchove, v ktorom sa koná tradičná bezpečnostná konferencia.
Upozornil, že mierová dohoda z Minska bude funkčná jedine vtedy, ak sa bude plniť všetkých jej 12 bodov.
(tasr)