Brusel 17. decembra (TASR) - Skupina expertov na čele s bývalým holandským premiérom Wimom Kokom vypracuje do konca marca 2003 štúdiu o dôsledkoch rozšírenia EÚ o desať krajín. Oznámila to dnes v Bruseli Európska komisia.
Podľa komisie by mala štúdia pomôcť v diskusii o rozširovaní únie, ktorá bude na budúci rok sprevádzať ratifikačný proces prístupovej zmluvy EÚ s desiatimi budúcimi členmi, ktorý sa začne po jej podpise naplánovanom na 16. apríla 2003 v Aténach.
"Hoci v uplynulých rokoch bolo vypracovaných niekoľko štúdií, je potrebná podrobná analýza na európskej úrovni, ktorá dá jasné a spoľahlivé odpovede na mnohé otázky, ktoré si kladie verejnosť," uviedla EK v tlačovom vyhlásení.
Prípravu štúdie bude riadiť bývalý holandský premiér Wim Kok, ktorému bude pomáhať skupina expertov zo súčasných a budúcich členských krajín, ako aj Stredisko Romana Schumana pre pokročilé štúdie pri Európskom univerzitnom inštitúte v talianskej Florencii. Štúdia by mala byť hotová do konca marca 2003.
EÚ ukončila na minulotýždňovom summite v Kodani prístupové rokovania s desiatimi krajinami: Slovenskom, Českom, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou a Cyprom. Tieto krajiny sa stanú členmi únie k 1. máju 2004.
Výsledky pravidelného prieskumu Eurobarometer ukazujú, že európska verejnosť nie je o procese rozšírenia EÚ dostatočne informovaná. Komisia dúfa, že v diskusii o rozšírení počas ratifikácie prístupových zmlúv pomôže aj nová štúdia o dôsledkoch prijatia nových členov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem