Štrasburg 17. decembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu zahrnuli dnes veľkým potleskom kubánskeho disidenta Oswalda Payá, ktorý prevzal výročnú Sacharovovu cenu udeľovanú za zásluhy v oblasti boja za ľudské práva.
Payá v príhovore požiadal poslancov o solidaritu s kubánskym ľudom. "Kube nepomôže, ak niektorí budú ideologicky na strane kubánskej vlády a iní na strane opozície," zdôraznil disident. Podľa neho je potrebné, aby svet zaujal pozíciu, ktorá bude znamenať prospech pre všetkých Kubáncov.
Sacharovovu cenu 2002 odovzdal disidentovi predseda EP Pat Cox, podľa ktorého Payá predstavuje nádej pre celý svet. "Prenasledovaný, odsúdený a už od mladosti trestaný za vaše názory ste nikdy neprerušili prácu pri budovaní vášho Kresťanského hnutia Oslobodenia (MCL)," uviedol Cox.
Päťdesiatročný Payá, ktorý je predsedom ilegálneho, ale tolerovaného MCL, je hlavnou postavou Projektu Varela - petície požadujúcej vypísanie referenda za zorganizovanie slobodných volieb. Petícii svojim podpisom vyslovilo podporu viac ako 11.000 Kubáncov.
Projekt, pomenovaný po poprednom bojovníkovi za nezávislosť Kuby, vychádzal z článku 88 kubánskej ústavy z roku 1976, podľa ktorého môžu občania parlamentu predložiť návrh zákona v prípade, že ho podpisom podporí minimálne 10.000 oprávnených voličov.
Kubánsky režim na aktivity disidentov zareagoval zorganizovaním júnovej petície, v ktorej 99,2 percenta voličov podporilo prijatie ústavného dodatku. Ten zaručuje neodvolateľnosť socializmu na "ostrove slobody".
Španielsky premiér José María Aznar a viacerí európski poslanci v osobných listoch žiadali prezidenta Fidela Castra, aby cestu do Štrasburgu disidentovi povolil. Havana nakoniec vydala súhlasné stanovisko.
Cox dnes informoval, že Kuba nežiadala za svoj súhlas žiadnu protihodnotu. Podľa neho EP "dnes uznal zrod civilnej spoločnosti, ktorá sa začína prejavovať vnútri Kuby".
Predseda EP zároveň osobne ocenil, že kubánske úrady nakoniec povolili disidentovi vycestovať. "Bez možnosti vyvodzovať príliš veľké závery, skutočnosť, že Oswaldo Payá mal prvýkrát v živote možnosť cestovať do zahraničia a vyjadriť svoje stanovisko, znamená malý krok vpred, aj pre kubánske úrady," vyhlásil Cox.
Okrem Sacharovovej ceny je Payá laureátom Harrimanovej ceny demokracie a česká humanitárna organizácia Človek v núdzi ho navrhla na udelenie Nobelovej ceny mieru pre rok 2003, čo podporil aj prezident Václav Havel. Pridali sa k nemu aj bývalý prezident Maďarska Árpád Göncz a významní politici z postkomunistických krajín a štátov Latinskej Ameriky.