Kyjev 17. decembra (TASR) - Ak by sa predčasné voľby nového ukrajinského prezidenta konali v súčasnosti, lídri hlavných opozičných síl by skončili na prvých štyroch miestach. Získali by zároveň výraznú nadpolovičnú väčšinu hlasov a do finále by postúpili predstavitelia bloku Našej Ukrajiny a Komunistickej strany Ukrajiny, ktoré majú najpočetnejšie frakcie v parlamente.
Podľa výsledkov novembrového prieskumu Centra politickej analýzy a konsolidovania pri časopise Polityčna dumka za lídra Našej Ukrajiny Viktora Juščenka by hlasovalo 21,2 percenta osôb, prvého tajomníka komunistov Petra Symonenka 16,2 percenta, Juliju Tymošenkovú 14,1 percenta a šéfa socialistov Oleksandra Moroza 6,4 percenta ľudí.
Päť zástupcov vládnej moci by spolu dosiahlo okolo 13 percent hlasov - vedúci administratívy prezidenta a líder sociálnych demokratov (zjednotených) Viktor Medvedčuk 4,2 percenta, predchádzajúci premiér a predseda Ukrajinského zväzu priemyselníkov a podnikateľov Anatolij Kinach 3,5 percenta, predseda parlamentu Volodymyr Lytvyn 2,2 percenta, predseda Pracujúcej Ukrajiny Serhij Tyhypko dve percentá a tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Jevhenij Marčuk 1,2 percenta.
Druhý päťročný mandát prezidenta Leonida Kučmu sa má oficiálne skončiť na jeseň 2004. Kučma, ktorý podľa ústavy už nemôže kandidovať na post hlavy štátu, viackrát vyhlásil, že z funkcie predčasne neodstúpi, ako to požaduje opozícia. Niektorí pozorovatelia napriek tomu nevylučujú takú možnosť v závislosti od ďalšieho politického vývoja vnútri krajiny.
"Medzi zástupcami strany moci nie sú politickí lídri, ktorí by dnes mali dostatočnú podporu občanov. Ak by sa prezidentské voľby konali v súčasnosti, v podstate by nemali politické perspektívy," tvrdí politológ Volodymyr Polochalo. Terajšia moc podľa neho pre absenciu podpory verejnosti vlastne nie je legitímna. Neproduktívnosť strany moci spočíva v tom, že nie je monolitná, ale mimoriadne rozdrobená na mnoho subjektov. Aktivity moci sú popri tom zamerané na posilnenie vlastného štatútu v rozpore s tradíciami, normami a pravidlami demokratických tendencií a štandardov.
Konanie Našej Ukrajiny a jej lídra Juščenka považuje Polochalo za nie veľmi úspešné. Juščenko nevyužil potenciál, ktorý mal v čase a po parlamentných voľbách v marci a apríli. Jednou z príčin je z intelektuálneho hľadiska najslabší tím na zabezpečenie jeho postupov. "To sa musí stať pre Juščenka vážnym signálom," tvrdí Polochalo.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed