Washington 17. decembra (TASR) - Bývalý americký viceprezident Al Gore by bol v primárkach silným protikandidátom, no jeho rozhodnutie nekandidovať v prezidentských voľbách v roku 2004 s najvyššou pravdepodobnosťou zvýšilo jeho strane šance proti súčasnému americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi, ktorý sa bude usilovať o znovuzvolenie, tvrdia demokrati.
Mnohí z nich si už totiž nepriali vidieť druhý diel predvolebného boja s Bushom a Gorom v hlavných úlohách.
"Pre Busha by bol naším najľahšie poraziteľným protikandidátom. A nemyslím si, že by sme mali Bushovi niečo uľahčovať. Potrebujeme ľudí, ktorý proti nemu dokážu argumentovať a vyviesť ho z rovnováhy," vyhlásil Gale Kaufman, stratég demokratov z Kalifornie.
Od chvíle, keď Gore v pondelok oznámil svoje rozhodnutie nekandidovať, demokrati vo všetkých rozhovoroch najprv povinne tvrdili, že ich strana stratila najvýznamnejšieho kandidáta. Neskôr však jeden za druhým pochválili Gora za to, že sa rozhodol včas odísť z predvolebného boja pred primárkami, ktoré by pravdepodobne vyhral a ušetril im tak opakovanie situácie z roku 2000.
Pracovníci kampane a donori, ktorí na chvíľu "zamrzli", keď Gore zverejnil svoje rozhodnutie, sa teraz môžu opäť pustiť do práce pre ďalšieho nádejného demokratického kandidáta. S Gorom po boku sa môže stať ešte silnejším, ako by sa pôvodne očakávalo.
"Svojím včasným rozhodnutím nekandidovať nám urobil veľkú službu: nechal otvorené široké pole, v ktorom sa môže objaviť niekto iný," povedal Joe Lockhart, ktorý bol za vlády exprezidenta Billa Clintona jeho hovorcom.
Gore v nedeľnom vyhlásení v relácii televíznej spoločnosti 60 minút povedal, že síce má silu a chuť kandidovať na post prezidenta USA, no opätovné stretnutie s Bushom by upriamilo pozornosť skôr na minulosť ako do budúcnosti. Zároveň vyjadril pocit, že kampaň v roku 2000 mnohých ľudí okolo neho vyčerpala a nechceli by si to už zopakovať.
Mnohí demokratickí aktivisti oponovali proti Gorovej opätovnej kandidatúre a ako jeden z hlavných dôvodov uvádzali jeho premárnenú príležitosť z roku 2000, keď mal v kampani výhodu funkčného obdobia viceprezidenta a prekvitajúcej ekonomiky. Gore prehral voľby veľmi tesne - s rozdielom 500 hlasov - po ich prerátaní na Floride.
"Myslím, že (Gorovo rozhodnutie) by nám vlastne malo pomôcť, pretože opakovaná kandidatúra proti dynamike súčasného prezidenta, ktorý sa podľa prieskumov verejnej mienky teší veľkej popularite, by nebola pre Demokratickú stranu najlepším riešením," konštatoval stratég Kaufman.
Gore nemal dosť času, aby zvíťazil nad dojmom, že je neúprimným politikom, ktorý si sám o sebe vymýšľa, tvrdia mnohí demokrati.
"Na kampaň potrebujeme veľmi talentovaného a skúseného kandidáta. Je hanba, ak strana človeka s takou skúsenosťou stratí. Na druhej strane je to zasa príležitosť pre nových ľudí," povedal Ron Klain, ktorý bol Gorovým pomocníkom v kampani v roku 2000.
Gorovým rozhodnutím najviac získa Lieberman, ktorý prisľúbil, že proti jeho nominácii nebude kandidovať. Očakáva sa, že čoskoro oznámi svoju kandidatúru.
Na kampani sa už zúčastňuje massachusettský senátor John Kerry a guvernér Vermontu na dôchodku Howard Dean by mohli využiť krátkosť času a malú konkurenciu.
Senátora zo Severnej Karolíny Johna Edwardsa, ktorý už tiež vyslal silné signály o svojej ochote kandidovať, spomenuli niekoľkí aktivisti, čo diskutovali o potrebe novej tváre v strane.
Gorov odchod nechal priestor aj pre člena Snemovne reprezentantov Dicka Gephardta, ktorý tiež zvažuje, či kandidovať. Líder demokratov v Senáte Tom Daschle z Južnej Dakoty by mal oznámiť svoje plány na budúci mesiac. Novembrové víťazstvo republikánov v Kongrese však otriaslo pozíciou Gephardta i Daschla.
Otvorené pole sa určite pokúsi využiť aj penzionovaný generál Wesley Clark či senátori Joe Biden z Delaware a Christopher Dodd z Connecticutu.
Biely dom zatiaľ politické implikácie Gorovho rozhodnutia oficiálne nekomentoval, no prezidentovi poradcovia v súkromí vyjadrili názor, že mali chuť ešte raz poraziť Gora.
"Bol by najčitateľnejším kandidátom. Vieme presne, ako viesť kampaň proti Gorovi a teraz budeme situáciu schopní predpovedať v oveľa menšej miere," vyhlásil republikán Whit Ayres zaoberajúci sa prieskumom verejnej mienky.
Aj napriek Gorovým vyhláseniam sú niektorí demokrati presvedčení, že sa ešte raz pokúsi získať kreslo prezidenta USA. Predpokladajú, že k tomu dôjde v roku 2008, keď sa o tento post s najvyššou pravdepodobnosťou bude uchádzať aj newyorská senátorka Hillary Rodham Clintonová. Vynechať voľby v roku 2004 by mohlo byť pre Gora tou najlepšou cestou, ako si napraviť pošramotený politický imidž. Gore však zatiaľ tvrdí, že nič také neplánuje.