Washington 17. decembra (TASR) - Predstavitelia amerických spravodajských služieb a rezortu obrany sa domnievajú, že Rusko pomohlo Iránu vybudovať dve zariadenia, ktoré by mohli byť podľa USA súčasťou programu výroby jadrových zbraní.
Prípad by mohol skomplikovať vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom v boji proti terorizmu, píše denník New York Times s odvolaním sa na washingtonských vládnych činiteľov. Rusko však tvrdí, že jeho pomoc je využitá na mierové účely a Irán popiera, že by vyvíjal jadrové zbrane.
Minulý týždeň americká vláda zverejnila satelitné fotografie údajných stavenísk dvoch jadrových elektrární v Natanze a Araku, ktoré by mohli byť využité na výrobu atómovej bomby. Analytici Pentagónu zastávajú názor, že iránsky program výroby obohateného uránu môže vyprodukovať dostatok štiepneho materiálu na výrobu jadrovej zbrane s pomocou zo zahraničia za niekoľko rokov. Bez pomoci sa to môže podariť do konca desaťročia.
Irán je signatárom zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Svoju prvú jadrovú elektráreň v Bušíre stavia s pomocou Ruska a mieni ju dať do prevádzky na budúci rok. Zariadenie s reaktorom typu WWER-1000 v celkovej hodnote prevyšujúcej 800 miliónov dolárov je vybudované na 60 percent. Ruská strana už predložila Iránu podklady aj na vybudovanie druhého bloku s podobným 1000-megawattovým reaktorom.
Hlavne z USA a Izraela prichádzajú neustále varovania, že Irán by sa mohol týmito obchodmi s Ruskom dopracovať k štiepnemu materiálu použiteľnému v zbraniach. Moskva výčitky tohto druhu vytrvalo odmieta. Americký prezident George W. Bush Irán zaradil do osi zla - medzi krajiny, ktoré sú podľa Washingtonu potenciálnou jadrovou hrozbou.
Začiatkom februára iránsky minister obrany admirál Alí Šamchání vyhlásil, že aby nenarušil vzťahy so svojimi susedmi, sa Teherán nebude "z nijakého dôvodu" usilovať o nadobudnutie jadrových zbraní. Minister však dodal, že Irán sa bude koncentrovať na svoj raketový program za účelom obrany.