Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačeného vydania.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď nemecká kancelárka Angela Merkelová naposledy prišla do Budapešti, bola to skôr zdvorilostná návšteva. Maďarov vtedy pochválila za ich príspevok k pádu železnej opony v rámci spomienky na otvorenie maďarsko-rakúskej hranice v máji 1989.
Stovky východoeurópskych Nemcov dovolenkujúcich v Maďarsku mohli vtedy prvýkrát bez problémov emigrovať na Západ. Lenže to sa písal rok 2009 a pri moci ešte nebol súčasný premiér Viktor Orbán. Dnes za ním Merkelová prišla prvýkrát od jeho zvolenia za premiéra v roku 2010. Témou rozhovorov boli tentoraz aj nedemokratické praktiky najmocnejšieho muža Maďarska.
Mocný Orbán
Prestížny denník Financial Times pred rokom označil Orbána za druhého najmocnejšieho európskeho politika – hneď po Merkelovej. Nemyslel to ako kompliment. „Pán Orbán sa priživuje na politickej polarizácii a nacionalistickej rétorike,“ napísal komentátor. Na európskej politickej scéne podľa neho len ťažko možno nájsť lídrov, ktorí by boli takí odlišní, ako práve Merkelová a Orbán. „Je protikladom Merkelovej.“
Financial Times tieto riadky napísal krátko po tom, ako šéf Fideszu po druhýkrát za sebou suverénne vyhral parlamentné voľby. Odvtedy je Orbán terčom ešte väčšej kritiky: pre jeho autoritárske sklony, potláčanie slobody tlače a v poslednom čase aj zbližovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
„Aj keď máte širokú väčšinu, ako napríklad maďarský premiér, v demokracii je veľmi dôležité oceňovať aj úlohu opozície, občianskej spoločnosti a médií,“ odpovedala nemecká kancelárka na otázku, o čom s Orbánom hovorila.
Merkelová všemohúca
Merkelová vyslala Orbánovi aj neverbálne signály. V Budapešti strávila len päť hodín, z toho väčšinu času v miestnej synagóge. Niektorí za tým vidia jej snahu upozorniť na vzrastajúci antisemitizmus v Maďarsku ruka v ruke so stúpajúcou podporou radikálneho Jobbiku. Ich voličov sa pritom často snaží oslovovať aj Orbán.
Proti Orbánovi v predvečer Merkelovej návštevy v uliciach maďarských miest demonštrovali tisícky ľudí. Niektorí z nich pritom apelovali práve na šéfku nemeckej vlády.