ATÉNY. Nová grécka vláda pod vedením premiéra Alexisa Ciprasa, lídra ľavicovej koalície Syriza, sa v stredu zišla na svojom prvom zasadnutí.
Premiér povedal členom svojho kabinetu, že Grécko sa nemusí obávať platobnej neschopnosti kvôli svojim nesplateným dlhom.
Súčasne zopakoval, že má v úmysle rokovať s veriteľmi o odpísaní veľkej časti gréckeho dlhu, informovala BBC.
"Nepustíme sa do obojstranne zničujúceho stretu (s veriteľmi), ale nebudeme pokračovať v politike podriadenosti," povedal Cipras na zasadnutí vlády, ktoré vysielala grécka televízia.
Podľa vlastných slov chce v tejto otázke dosiahnuť "uskutočniteľné, spravodlivé a obojstranne prospešné riešenie".
Za svoje priority Cipras okrem toho označil pomoc obyvateľom Grécka, ktorí sa ocitli v núdzi kvôli humanitárnej kríze, boj proti korupcii a predloženie "realistických návrhov" na ekonomické oživenie krajiny.
Vytvorenie novej gréckej vlády prebehlo bleskovým tempom.
Už v pondelok, deň po voľbách z 25. januára, sa Koalícia radikálnej ľavice (Syriza) dohodla na koalícii s konzervatívnou pravicovo-populistickou stranou Nezávislí Gréci a v ten istý deň Cipras zložil premiérsku prísahu. Hneď v utorok predstavil zloženie svojho kabinetu.
Predstavitelia Európskej únie ihneď po voľbách Atény varovali, že aj nová vláda bude musieť plniť podmienky, na ktorých sa Gréci v minulosti dohodli s medzinárodnými veriteľmi.
Nový premiér sa ohradil voči protiruskému vyhláseniu EÚ
Rozšírenie sankcií proti Rusku Únia s Gréckom nekonzultovala, tvrdí nový premiér.
Nový grécky premiér Alexis Cipras v utorok vyjadril pohoršenie nad vyhlásením, ktoré vydala Európska rada tesne pred vymenovaním jeho vlády a naznačuje možné rozšírenie sankcií voči Rusku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
Dokument označený za stanovisko lídrov členských štátov EÚ totiž podľa neho vznikol bez konzultácie s Aténami, čo je v rozpore s predpísaným postupom. Únia to popiera.
Nová grécka vláda pod vedením radikálnej ľavice preto nemôže s obsahom súhlasiť, zdôraznil Cipras.
Podľa portálu EUobserver premiér svoju nevôľu vyjadril v telefonáte s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogheriniovou.
V správe sa taktiež uvádza, že znenie vyhlásenia v pondelok večer navrhol stály predseda Európskej rady Donald Tusk známy kritickým postojom voči Rusku. Jeho spolupracovníci pritom tvrdia, že telefonoval priamo s Tsíprasom a grécka strana nemala žiadne výhrady.
SITA