TRIPOLIS. Dobre ozbrojení muži vtrhli v utorok do luxusného hotela v líbyjskej metropole Tripolis, obľúbeného u líbyjských predstaviteľov a zahraničných delegácií, a pri útoku zastrelili najmenej desať ľudí vrátane piatich cudzincov.
Útočníci sa potom odpálili granátom, informovali agentúry Reuters a AP.
Streľba vypukla vo vnútri päťhviezdičkového hotela Corinthia, a keď sa najmenej dvaja strelci odpálili na recepcii, bezpečnostné sily evakuovali hostí vrátane tripoliského premiéra a americkej delegácie.
Kto útočil?
Išlo o jeden z najhorších útokov na cudzincov od občianskej vojny v Líbyi v roku 2011, ktorá zvrhla vtedajšieho vodcu Muammara Kaddáfího a spôsobila rozdrobenie jednoty severoafrického štátu na súperiace ozbrojené skupiny s dvoma národnými vládami, pričom každá sa pokladá za legitímnu.
Militanti s napojením na organizáciu Islamský štát v Iraku a Sýrii zverejnili na Twitteri odkaz, v ktorom sa hlásia k zodpovednosti za hotelový útok.
Dodali, že bol pomstou za smrť údajného líbyjského člena al-Káidy v Spojených štátoch.
Tripoliskí predstavitelia, ktorí vytvorili svoju vlastnú, samozvanú vládu, však pripísali útok verným stúpencom Kaddáfího a obvinili ich z pokusu zabiť tripoliského premiéra. Ten bol práve v hoteli, ale unikol odtiaľ bez zranenia.
"Útočníci spustili streľbu vo vnútri hotela. Keď útočníkov úplne obkľúčili bezpečnostné sily, jeden z nich odpálil granát, ale nevieme, či zámerne," uviedol pre Reuters šéf tripoliských bezpečnostných zložiek Umar Chadráwí.
Z Líbye sa stiali
Hovorca tripoliských bezpečnostných zložiek neskôr agentúre Reuters povedal, že medzi piatimi zabitými cudzincami je Američan a Francúz.
Ďalšími troma usmrtenými cudzincami sú občania ázijských štátov, podľa agentúry AP pochádzali z bývalých sovietskych republík.
Hovorca tiež oznámil, že zahynuli aj piati ochrankári.
Americký predstaviteľ už skôr informoval, že útočníci odpálili na parkovisku pri hoteli bombu uloženú v aute a následne došlo k zrážkam - pri nich bol zabitý bezpečnostný príslušník a traja hoteloví ochrankári.
Väčšina zahraničných vlád zatvorila svoje veľvyslanectvá v Tripolise a stiahla odtiaľ personál, keď sa tam vlani v lete rozpútali boje medzi znepriatelenými skupinami. Metropolu však stále navštevujú niektorí diplomati a obchodné delegácie.
Vyslanci z OSN, ktorí vedú v Ženeve rozhovory o ukončení bojov medzi znepriatelenými stranami, sú tiež v Tripolise.