KYJEV. Za posledných 24 hodín prišlo na východe Ukrajiny o život deväť vojakov vládnej armády a ďalších 29 ich bolo zranených.
Informoval o tom v utorok hovorca ukrajinskej armády Vladyslav Selezňov s tým, že najprudšie boje sa odohrávali v okolí mesta Debaľcevo.
Agentúra UNIAN informovala, že terčom ostreľovania z ťažkých zbraní boli aj ďalšie lokality: Novotoškovo, Staryj Ajdar, Oľchove, Stanica Luhanska, Ščasťa a ďalšie.
V oblasti Debaľceva je situácia veľmi zložitá. Podľa ukrajinského vojenského analytika Dmytra Tymčuka tam jednotky proruských separatistov dostali posily v podobe vojakov - "ruských dobrovoľníkov" - i ťažkej bojovej techniky vrátane tankov a obrnených transportérov.
Tymčuk na svojej facebookovej stránke informoval, že proruskí separatisti veľmi intenzívne ostreľujú pozície vládnej armády a súčasne s tým preskupujú svoje jednotky. Vládna armáda ich útoky zatiaľ úspešne odráža, spresnil Tymčuk.
Boje pokračujú
Ruská agentúra TASS v utorok informovala, že územie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) bolo za posledných 24 hodín najmenej 56-krát terčom ostreľovania ukrajinskou vládnou armádou.
O život prišiel jeden človek, ďalších 12 bolo zranených. Poškodených je 36 budov, informovala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroje vo vedení DĽR.
Povstalci mali podľa zástupcu ich veliteľa Eduarda Basurina vytlačiť vojenské jednotky z dvoch pozícií na okraji Donecka.
Agentúra UNIAN informovala, že v bojoch prišlo o život najmenej desať separatistov. Ukrajinské jednotky zničili aj niekoľko kusov bojovej techniky nepriateľa.
Ukrajinský parlament schválil v utorok návrh vyhlásenia, ktoré definuje Rusko ako agresora a samozvané republiky na východe Ukrajiny označuje za teroristické organizácie.
Humanitárny konvoj
Na cestu do DĽR sa v utorok z Rostovskej oblasti na juhu Ruska vydal v poradí už 12. konvoj s humanitárnou pomocou.
O humanitárnej situácii na východnej Ukrajine bude dnes rokovať Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, ktoré by malo prijať aj príslušnú rezolúciu. Očakáva sa, že na hlasovaní sa zúčastní aj ruská delegácia.
Igor Plotnickij, ktorý stojí na čele samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), v utorok pripustil možnosť obnovenia práce kontaktnej skupiny pre Ukrajinu.
Ide o výsledok schôdzky, ktorá sa konala v pondelok v Donecku aj za účasti zástupcov DĽR a kyjevského vedenia. Sprostredkovateľom stretnutia bolo Rusko. Hovorilo sa na ňom aj o ďalšej výmene zajatcov.
Hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na stretnutie uviedol, že u Ruska vyvoláva opatrný optimizmus. Dodal, že šlo o predbežné konzultácie pred rokovaním v tzv. minskom formáte.
Ostreľovanie Mariupoľa môže byť vojnovým zločinom
Bezpečnostná rada OSN vyzvala na vyvodenie zodpovednosti za útok.
NEW YORK. Raketové útoky na ukrajinské mesto Mariupoľ, ktoré počas uplynulého víkendu pripravili o život údajne až desiatky civilistov, boli v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a môžu predstavovať vojnové zločiny.
Námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Jeffrey Feltman to vyhlásil na pondelňajšom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady, kde vyzval na vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom.
Útoky na civilné obyvateľstvo boli podľa neho "vedomé", pričom pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na základe skúmania kráterov po dopadoch rakiet dospeli k záveru, že boli vypálené z územia kontrolovaného proruskými separatistami.
Dodal, že výsledkom sobotňajšieho ostreľovania prístavného mesta sú zničené budovy ako aj desiatky mŕtvych "vrátane žien a detí" a vyše 100 zranených po zásahu trhoviska. Podľa predošlého vyhlásenia Kyjeva zahynulo v Mariupoli 30 civilistov.
sita