FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Takto vyzerá dom Jozefa Migaša v luxusnej štvrti chudobných Mošoviec. Kúpeľňa v ňom vraj stála so zariadením asi pol milióna. Domček, ako mu Migaš hovorí, stavala firma Slovenská energetika, dcérska spoločnosť Apisu.
Jozef Migaš sa hnevá. Keď šéfoval slovenskému parlamentu, odsúhlasil rekonštrukciu a zariadenie svojho služobného bytu v hodnote osem miliónov deväťstotisíc korún. Kancelária Národnej rady využila priestory na bratislavskom Župnom námestí a Migaš býval od roku 1999 v byte s rozlohou tristodva štvorcových metrov. Ich neúčelnosť je teraz podrobená kritike médií a expredseda podľa informácií SME vyvoláva do parlamentu, aby ho v tejto veci podržali. Nik sa ho však verejne nezastal.
Bývalému šéfovi SDĽ nezostáva nič iné, ako zostať vo svojom domčeku v Mošovciach a spomínať na politickú kariéru. Stratil nielen vlastný vplyv, ale aj vplyvných kamarátov. Trio s Ľubomírom Kanisom a Štefanom Košovanom sa podľa našich zdrojov rozpadlo. Zostali len dvaja, exriaditeľ Košovan a expolitik Migaš. Iba nedávno si pritom všetci budovali spoločnú a najmä svetlú budúcnosť v strede Slovenska, v blízkosti Turčianskych Teplíc.
Smutná trojica – Migaš, Kanis, Košovan
Hneď na začiatku Turčianskych Teplíc stojí luxusné sídlo vedenia dnes skrachovanej Devín banky, ktorému predsedal priateľ
Jozefa Migaša Ľubomír Kanis. Ten podľa vlastných slov podporoval v roku 1997 Migaša v boji o kreslo predsedu SDĽ. Budova je luxusná zvonku a bola aj zvnútra, musela stáť niekoľko miliónov slovenských korún.
Neďaleko, na Kúpeľnej ulici, zase stojí dom, ktorý kúpil od miestneho lekára v roku 1999 vtedajší riaditeľ Slovenských elektrární Štefan Košovan, ktorý svoju funkciu zastával na základe koaličných dohôd a z vôle SDĽ, kde bol aj členom. Cena domu bola pred dohodou predajcu Geista a kupcu Košovana odhadovaná na 3,5 milióna.
A iba pár kilometrov ďalej, v luxusnej štvrti Mošoviec, stojí dom expredsedu Národnej rady a SDĽ Jozefa Migaša. Spolu s exekuovaným dvestopäťdesiatročným kaštieľom, ktorý bol v záložnom práve skrachovanej Devín banky, pôsobí tá štvrť v chudobnej obci minimálne nepatrične.
Migašovo sídlo: kúpeľňa za pol milióna?
Podľa výpisu z listu vlastníctva č. 866, ktorý má SME k dispozícii, bol pred niekoľkými rokmi vlastníkom Migašovho domu on spolu s nejakou Alenou R. Gaalovou. Migaš ho nazval domčekom a denník SME z výpovedí robotníkov zistil, že je v ňom hala spojená s kuchyňou, spálňa, obývacia izba a podkrovie, ktoré ráta s tromi izbami. Len zariadenie jednej z dvoch kúpeľní, v ktorej je okrem iného vaňa s vírivkou, malo podľa spomínaného robotníka stáť asi pol milióna korún.
Pozemok si Migaš kúpil v roku 1993, úver získal z Prvej stavebnej sporiteľne a stavala mu ho firma Slovenská energetika, a. s.
Mimochodom, presne tá firma bola dcérskou spoločnosťou Apisu, hlavného akcionára „padlej“ Devín banky. Aj vedenie Apisu má sídlo v Turčianskych Tepliciach a podľa sekretárky sa tam málokto zdržuje. „Neviem, kedy prídu a mobily nemajú,“ tvrdila SME pred niekoľkými dňami. Kanceláriu tam mal aj konateľ Migašovho stavebníka, Slovenskej energetiky, Roman Simonides.
Opustené „domčeky“
V súčasnosti je však okolie Turčianskych Teplíc viac-menej opustené. Už pred rokom tam robotníci zatierali reklamy Devín banky na budovách s nápisom – Ľudia sa radi vracajú tam, kde sú spokojní. Ani susedia v Mošovciach svojich susedov z domčekov v luxusnej štvrti príliš nevídajú. Okrem Migaša si tam pritom v dobrých zlatých časoch stavali bývanie aj člen predstavenstva Apisu Pavol Rusnák a člen predstavenstva Devín banky Vladimír Janči. Podľa televízie Markíza môžu padať v budúcnosti v kauze Devín banka kadejaké hlavy, najnovšie je deväť obvinených a niektorí tam robili. (dam)