
FOTO SME – MARCEL VLNA
Mladú krv na prvý pohľad vidieť vari iba na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. V roku 1994 bolo jednou z podmienok na vstup Ľuptáka do tretej vlády Vladimíra Mečiara vytvorenie tohto rezortu. Staršie ročníky narodenia tu preto chýbajú len vďaka krátkosti trvania inštitúcie.
Martin Rojko pracuje na odbore európskej integrácie ministerstva druhý rok a hovorí: „Vyrovnávať regionálne rozdiely je socialistický výraz. Ide nám o stimuláciu už existujúcich zdrojov v regióne, ľudských i prírodných. Podpora slabších by pritom nemala ohrozovať rast silnejších.“ Na ministerstvo nastúpil po skončení odboru geografia-kartografia Prírodovedeckej fakulty UK na ročnú stáž. Má pripraviť Slovensko na čerpanie prostriedkov z predstupových fondov Európskej únie.
Ako Mimobratislavčan dostal po prijatí na ročnú stáž na ministerstve ubytovanie v stredoškolskom internáte a plat 6200 Sk hrubého. Pre mladého človeka slabá motivácia. Zmeny k lepšiemu, aspoň čo sa týka financií, nastali až potom, keď prešiel na klasický zamestnanecký úväzok. Podľa zákona o štátnej službe si však môže ľahko zistiť, koľko bude zarábať hoci aj o dvadsať rokov. Rozhorčene hovorí: „Systém nie je motivačný! Nech robím, koľko chcem, tabuľky ma nepustia k lepšiemu zárobku.“
Za príklad v odmeňovaní práce úradníka dáva Írsko, kde dvadsaťpäťročný snaživec môže zarobiť toľko ako štyridsiatnik s priemernými výkonmi. Faktom je však to, že práca Rojka napĺňa a po inej sa zatiaľ nemieni obzerať. Čo neznamená, že tak neurobí, keď si napríklad založí rodinu, ktorá nebude chcieť minimálne bývať v internáte so stredoškolákmi. (mvl)