1.Charizmatický Cipras
V Českej republike sa im hovorí „politickí dinosauri“, na Slovensku „gorily“ a všade inde „tradiční politici“.
Gréci sú z nich unavení a cítia sklamanie. Líder Syrizy Alexis Cipras je charizmatický, mladý a štýlom prejavu nepripomína súčasného premiéra Antonisa Samarasa ani jeho predchodcu Georgia Papandreoua. Vie sa prihovoriť bežným ľuďom a vie vzbudiť dojem, že je jedným z nich.
2.Gréci sú unavení zo škrtov
V žiadnej inej krajine EÚ sa životná úroveň za posledné roky neprepadla tak prudko ako v Grécku. Hoci na Slovensku je populárne hovoriť o „gréckych dôchodkoch“, tie v skutočnosti počas krízy klesli o desiatky percent.
Podobne je to s priemernou, ale aj minimálnou mzdou. Syriza ľuďom sľúbila, že sa konečne „budú môcť nadýchnuť“. Minimálnu mzdu chcú zvýšiť na vyše 700 eur.
3.Pocit nespravodlivosti
Gréci majú dlhodobo pocit, že za krízu nemôžu a že vláda namiesto bohatých šetrí len na tých najchudobnejších. Chudobou je v súčasnosti ohrozená až viac ako tretina populácie. Horšie je na tom len Bulharsko a Rumunsko. Bez práce je štvrtina a bez zdravotného poistenia tretina Grékov.
4.Nedemokratický Samaras
Okrem poklesu ekonomiky v Grécku za posledné roky klesla aj úroveň demokracie. V minuloročnom Indexe slobody tlače sa Gréci umiestnili až na 99. mieste.
V rámci EÚ je na tom horšie už len Bulharsko. Grécke médiá sú menej slobodné ako tie v Kirgizsku, Bolívii alebo Albánsku.