Moskva 15. decembra (TASR) - Šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Nikolaj Patrušev dnes oznámil, že dôvom aprílového vyhostenia amerického diplomata bola špionáž. Ako dodal, "zbieranie tajných informácií" bolo príčinou toho, že v auguste ruské úrady odmietli predĺžiť víza 30 dobrovoľníkom z organizácie Peace Corps.
Patrušev uviedol, že vnútorná rozviedka "pretrhla pokusy CIA (americkej Ústrednej spravodajskej služby) o zadováženie tajných informácií o novom ruskom zbrojnom výskume a o vojenskej spolupráci Ruska" so štátmi bývalého Sovietskeho zväzu.
V Ľubjanke, svojho času obávanom sídle bývalej tajnej služby KGB, Patrušev po prvý raz priznal, že aprílové vyhostenie tretieho tajomníka konzulárneho oddelenia veľvyslanectva USA súvisí s prípadom špionáže. Tajomníka identifikoval menom Yunju Gensinger a dodal, že pri odovzdávaní informácií zadržali dvoch ruských občanov.
Po prepuknutí aféry ruská bezpečnostná polícia vyhlásila, že CIA pri operácii na získavanie vojenských tajomstiev narkotikami omámila ruského vedca. Vedec údajne náhodou narazil na ruský konzulát v inej bývalej sovietskej republike po tom, čo jeho pamäť "vymazali" drogami.
Ruská televízia v tom čase priniesla zábery mladej ázijskej ženy, ktorá bola podľa médií agentkou CIA zodpovednou za operáciu. V Moskve pôsobila ako nižšie postavená diplomatka a zdá sa, že vyhosteným americkým diplomatom je ona, Yunju Gensingerová.
V iných vyjadreniach, ktoré priniesli ruské médiá, Patrušev oznámil, že FSB v uplynulom roku zaznamenala veľa úspechov proti čečenským separatistom, odhalila špióna z Azerbajdžanu a pomohla usvedčiť Rusov zo získavania spravodajských informácií pre zahraničie.
Organizácia Peace Corps bola založená v roku 1961 s cieľom pomáhať niektorým krajinám pri rozvoji systému vzdelávania. V Rusku pôsobí od roku 1992, tamojšie tajné služby však niektorých jej členov podozrievajú z toho, že pracujú pre americké rozviedky.