WASHINGTON. V najbližších dňoch sa na Blízky východ presunie skupina asi 100 amerických vojakov. Nariadil to americký minister obrany Chuck Hagel.
Ich úlohou bude vybudovať výcvikové tábory pre umiernených povstalcov sýrskej opozície bojujúcich proti extrémistom z organizácie Islamský štát.
Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Plánovaný výcvik by sa mal začať už na jar, a to mimo územia Sýrie. Hovorca Pentagónu, admirál John Kirby, nespresnil, v ktorej krajine sa bude nachádzať prvá výcviková základňa.
Ochotu poskytnúť základne na výcvik síl umiernenej sýrskej opozície vyjadrili prednedávnom Turecko, Katar a Saudská Arábia.
Výcvik povstalcov
Spojené štáty poskytnú na výcvik spolu vyše 400 vojakov a stovky členov podporného personálu. Okrem toho výcvik budú poskytovať aj príslušníci armád hostiteľských krajín.
Admirál Kirby spresnil, že nábor v radoch sýrskych povstalcov sa zatiaľ nezačal, ale americkí predstavitelia sú v kontakte s ich velením, aby dohodli podrobnosti výcvikovej misie.
Pentagón odhaduje, že v priebehu prvého roka dokáže vycvičiť viac ako 5-tisíc sýrskych povstalcov.
Na znovudobytie východnej Sýrie, kontrolovanej radikálmi z Islamského štátu, bude celkovo potrebných až okolo 15-tisíc vojakov.
Kritici v americkom Kongrese preto považujú tempo a rozsah plánovaného výcviku za príliš nedostatočné.
Pomoc Kurdom
USA sa vo svojom boji proti Islamskému štútu zamerali najmä na Irak. Ale podnikajú aj nálety na islamistov v Sýrii, predovšetkým na okolie prevažne Kurdmi obývaného mesta Kobané.
Admirál Kirby v piatok povedal, že kurdské sily teraz ovládajú asi 70 percent územia Kobané, ktorému pred niekoľkými mesiacmi hrozilo, že padne do rúk islamistov.
Americký prezident Barack Obama vlani v decembri podpísal zákon o obrannom rozpočte, ktorého súčasťou sú aj finančné prostriedky vo výške 5,6 miliardy dolárov, určené na podporu vojenských operácií proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku.
Zákon vyčleňuje prostriedky aj na výcvik umiernených vzbúrencov v Sýrii na obdobie dvoch rokov.
Spojené štáty budú v jeho rámci poskytovať aj výcvik, poradenstvo a pomoc irackým a kurdským bezpečnostným silám.
Tieto úlohy má v Iraku zaisťovať približne 3-tisíc amerických vojakov.