RIJÁD. Saudskoarabský kráľ Abdalláh zomrel. Kráľovstvo povedie jeho nevlastný brat Salmán, oznámila v piatok saudskoarabská štátna televízia.
"Jeho výsosť Salmán bin Abdalazíz as-Saúd a všetci členovia rodiny a celý národ smútia za strážcom dvoch svätých mešít kráľom Abdalláhom bin Abdalazízom, ktorý zomrel v piatok ráno presne o jednej hodine," citovala z vyhlásenia štátnej televízie spravodajská stanica BBC.
Podľa nej Abdalláh zomrel v metropole Rijád v nemocnici, kde bol hospitalizovaný niekoľko týždňov so zápalom pľúc.
Viaceré médiá informovali, že Abdalláh zomrel vo veku 90 rokov. Stanica BBC uvádzala 91 rokov s tým, že jeho skutočný dátum narodenia je predmetom sporov.
Americký spojenec
Abdalláh vymenoval Salmána (79) za korunného princa v roku 2012.
Teraz sa stal korunným princom nevlastný brat Salmána i Abdalláha, 69-ročný princ Mukrín - bývalý šéf spravodajskej služby, uviedla agentúra AP.
Americký prezident Barack Obama vyjadril sústrasť nad smrťou Abdalláha.
"Ako líder bol vždy čestný a odvážny vo svojom presvedčení. Jedným z jeho presvedčení bola pevná a vášnivá viera v dôležitosť americko-saudských vzťahov ako sily pre stabilitu a bezpečnosť na Blízkom východe i mimo neho. Blízkosť a sila partnerstva medzi našimi krajinami je súčasťou dedičstva kráľa Abdalláha," citovala z vyhlásenia Obamu agentúra Reuters.
Abdalláh bol podľa AP silným americkým spojencom, ktorý sa zapojil do boja proti teroristickej sieti al-Káida a snažil sa aj modernizovať ultrakonzervatívne kráľovstvo reformami vrátane väčších príležitostí pre ženy.
Na regionálnej úrovni bolo zrejme Abdalláhovou najvyššou prioritou postaviť sa šiitskému Iránu.
Podporoval sunnitov
Podporoval sunnitov bojujúcich proti spojencom Teheránu v niekoľkých krajinách. Nenávisť medzi šiitmi a sunnitmi sa najviac prejavila vo vojne v Sýrii.
Abdalláh sa stal kráľom v roku 2005, kráľovstvo však riadil už od polovice 90. rokov, kedy jeho nevlastný brat kráľ Fahd utrpel vážnu porážku.
Od roku 2005 bol Abdalláh už niekoľkokrát hospitalizovaný. V roku 2012 absolvoval operáciu uvoľneného väziva v chrbte.
O dva roky na to ho operovali v USA, kde mu zistili, že má v chrbtici krvnú zrazeninu a vyskočenú medzistavcovú platničku.
Abdalláha pochovajú v neoznačenom hrobe
Jeho nástupca a nevlastný brat Salmán sľubuje kontinuitu.
Zosnulého saudskoarabského kráľa Abdalláha pochovajú v neoznačenom hrobe, len niekoľko hodín po tom, ako sa vládnuca dynastia postarala o hladký presun moci vymenovaním nového kráľa a korunného princa, aby upokojila obavy z nestability v čase regionálnych kríz, píše agentúra Reuters.
Nástupca Abdalláha, jeho nevlastný brat Salmán, bude ako panovník musieť riešiť náročné dlhodobé domáce problémy sťažené klesajúcimi cenami ropy.
V zahraničnej politike sú preňho najväčšou výzvou súperenie jeho konzervatívnej sunnitskej monarchie so šiitským Iránom, odvíjajúce sa v Iraku, Sýrii, Jemene, Libanone či Bahrajne, ako aj otvorené konflikty v dvoch susedných štátoch, hrozba zo strany islamských militantov a neľahké vzťahy s USA.
Salmán bin Abd al-Azíz Ál Saúd (79), známy ako sprostredkovateľ v sporoch vo veľkej kráľovskej rodine, je podľa správ pragmatický a obratný pri zachovávaní krehkej rovnováhy medzi záujmami dynastie, vplyvných duchovných, kmeňov i západných krajín, ktoré musí Saudská Arábia zohľadňovať pri tvorbe politiky.
Do tej sa počas posledných rokov ako korunný princ čoraz viac zapájal.
Nový kráľ v piatok v televíznom prejave prisľúbil, že bude pokračovať v línii svojich predchodcov.
"Budeme sa naďalej držať správnej politiky, ktorú Saudská Arábia viedla od svojho zriadenia," citovala ho agentúra AP.
Salmán tiež vyzval na jednotu a solidárnosť moslimských a arabských krajín a prisľúbil, že bude svojej krajine slúžiť a chrániť ju.
tasr