Priština 14. decembra (TASR) - Delegácia Bezpečnostnej rady OSN dnes pricestovala na dvojdňovú informačnú misiu po juhosrbskej provincii Kosovo, ktorá je od júna 1999 spravovaná OSN.
Cieľom delegácie vedenej nórskym veľvyslancom pri OSN Petrom Olem Kolbym je zhodnotenie pôsobenia svetovej organizácie v Kosove. Okrem šéfa Misie OSN v Kosove (UNMIK) Michaela Steinera má delegácia na programe rokovania s kosovským premiérom Bajramom Rexhepim a prezidentom Ibrahimom Rugovom. V nedeľu navštívia etnicky rozdelené mesto Kosovskú Mitrovicu, kde UNMIK nastolila plnú správu len minulý mesiac.
V pondelok delegácia navštívi Belehrad, kde sa stretne aj s juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom, ktorý nikdy neskrýval svoj skepticizmus voči aktivitám medzinárodného spoločenstva v Kosove zameraným na zblíženie etnických komunít.
Krátko pred príchodom zástupcov pätnástich členských krajín BR v centre Prištiny v piatok večer vybuchla bomba umiestnená v automobile, ktorá zranila viac ako 30 ľudí. Podľa hovorcu polície OSN Barryho Fletchera deväť osôb utrpelo vážne zranenia, nik z nich však nie je v ohrození života. Všetci zranení sú etnickí Albánci. K výbuchu došlo krátko po 21.00 h SEČ na Ulici Billa Clintona, ktorá je lemovaná butikmi a reštauráciami a ktorá je rušná hlavne v sobotu večer. Výbuch poškodil asi desiatku automobilov a rozbil okná na okolitých budovách.
Kosovský Premiér Bajram Rexhepi označil výbuch za teroristický čin a upozornil, že k podobným udalostiam dochádza vždy, keď sa Kosovo pripravuje privítať významnú návštevu.
O páchateľoch útoku ani o jeho motivácii zatiaľ nie sú žiadne informácie. "Nemáme žiadneho podozrivého, žiaden motív, ale pracujeme na tom," uviedol Fletcher.
Srbský vicepremiér a šéf koordinačného výboru pre Kosovo Nebojša Čovič v súvislosti s bombovým útokom poukázal na "vzplanutie terorizmu" v provincii. Ako dodal, v ostatných týždňoch došlo k viacerým incidentom, ktoré verejnosť nezaznamenala. Napríklad 17. novembra, v predvečer návštevy generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, boli do vzduchu vyhodené dva pravoslávne kostoly pri meste Peč. V noci z 29. na 30. novembra sa v Peči objavili letáky s výzvou na povstanie proti medzinárodnej mierovej jednotke KFOR a UNMIK. Na 35 automobiloch UNMIK 2. decembra prerezali pneumatiky. Taktiež sa objavili graffiti s odkazom "choďte domov". Nedávno, 12. decembra v centre mesta Prizren zastrelili Albánca, druhý muž vyviazol s ťažkými zraneniami. Vo väzení Dubrava pri meste Istok prepukla v rovnaký deň vzbura, počas ktorej došlo k explózii a požiaru.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999 na základe rezolúcie BR OSN číslo 1244, ktorá ukončila nálety NATO na Juhosláviu vyvolané represiami režimu Slobodana Miloševiča proti kosovským Albáncom. Jednotky Belehradu sa z Kosova stiahli a o bezpečnosť sa stará alianciou vedená jednotka KFOR a polícia OSN.
Otázka konečného štatútu Kosova zostáva otvorená. Miestni Albánci si želajú nezávislosť, medzinárodné spoločenstvo však túto možnosť odmieta a provincia zostáva stále formálne súčasťou Juhoslávie.