- Podľa amerického prezidenta sa ekonomická kríza v USA končí
- V prejave o stave únie vyzval na zvýšenie dane pre bohatých
- Chce pozdvihnutie strednej vrstvy a reformu daňového systému
- Požiadal Kongres, aby sa neponáhľal so sankciami proti Iránu
- Plánuje vyvinúť tlak na použitie genetických informácií v lekárstve
WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama mal v noci na stredu správu o stave únie.
Správa je príležitosťou, aby prezident načrtol svoje priority na nasledujúci rok.
Podľa agentúry Reuters bola správa zmierlivá a volala po kompromisoch.
Obama má na splnenie svojich sľubov už len dva roky. Prvýkrát od zvolenia je v situácii, keď obe komory Kongresu kontrolujú republikáni.
Návrh na lepšie prerozdelenie bohatstva, ktorý v správe zaznel, by však mohol slúžiť na formovanie diskusie pred novými voľbami a pomôcť bývalej ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej, ktorá je favoritkou na kandidátku Demokratickej strany.
O ekonomike
Prezident vyzval v správe Kongres, aby sa vymanil zo zaužívaných spôsobov konfrontačnej politiky a podporil úsilie o pozdvihnutie strednej triedy vyšším zdanením bohatých a obchodnými dohodami.
Hlavnou časťou Obamovho plánu na podporu strednej triedy je zvýšenie daní pre bohatých Američanov.
V nasledujúcich desiatich rokoch z nich chce získať 320 miliárd dolárov, aby bolo možné zaplatiť rozšírené daňové úľavy a vzdelávacie benefity pre strednú triedu, vrátane dvoch bezplatných rokov štúdia na vyšších stredných školách.
Zvýšenie sadzby dane z najvyšších kapitálových výnosov a dividend z 23,8 na 28 percent je populárne najmä medzi demokratmi.
Obama tvrdí, že jeho ekonomická politika sa odrazila v hospodárskom oživení a znížení nezamestnanosti na 5,6 percent.
Obracia list za ekonomickou krízou a vraví, že Spojené štáty sú z nej po šiestich rokoch vonku.
Požiadal Kongres o reformy daňového systému, ktoré by pomohli malým podnikom.
Vyzval tiež na schválenie plánu infraštruktúry, ktorý by umožnil stavbu moderných prístavov, silnejších mostov, rýchlejších vlakov a najrýchlejšie internetové pripojenie.
Nový infraštruktúrny balíček by podľa Obamu mohol vytvoriť 30-krát viac pracovných miest za rok.
O zahraničnej politike
V oblasti zahraničnej politiky bránil svoje decembrové rozhodnutie vyvinúť úsilie o normalizáciou vzťahov s Kubou.
Vyzval Kongres, aby schválil nové oprávnenie na použitie sily proti Islamskému štátu a neponáhľal sa s novými sankciami proti Iránu kvôli jeho jadrovému programu.
Keď prezident spomenul teroristické útoky v Paríži, zákonodarcovia pozdvihli žlté ceruzky na znak podpory slobody prejavu.
Prezident vyhlásil, že antisemitizmus, ktorý sa opäť objavil v rôznych častiach sveta, je poľutovaniahodný. Odmietol tiež urážlivé stereotypy o moslimoch.
Obama zopakoval svoj sľub, že zatvorí väznicu Guantánamo, kde Spojené štáty zadržiavajú osoby podozrivé z terorizmu.
Obe politické strany by mali Obamovi podľa jeho slov udeliť obchodné právomoci ako súčasť ochrany amerických pracovníkov. Varoval, že Čína chce "písať pravidlá pre najrýchlejšie rastúci región sveta".
O hackeroch
Prezident vraví, že nezabudol na diskusiu o súkromí na internete, ktorú vyvolal nedávny hackerský útok na spoločnosť Sony.
"Žiadny cudzí štát, žiadny hacker, by nemal byť schopný vypnúť naše siete, kradnúť naše obchodné tajomstvá, alebo napadnúť súkromie amerických rodín, zvlášť našich detí," povedal Obama.
Tajné služby pripravujú odporúčania, ktoré by mali ustrážiť budúce pokusy o narušenie súkromia a vláda zverejní na budúci mesiac správu o tomto probléme.
O zdravotníctve
Obama sľúbil vetovať akúkoľvek snahu republikánov o zvrátenie jeho zákona o zdravotnej starostlivosti či uvoľnenia imigračnej politiky.
Povedal, že jeho vláda chce vyvinúť tlak na zavedenie použitia osobných genetických informácií, aby pomohla liečiť choroby, ako je rakovina a diabetes.
Vyzval Kongres, aby podporil financovanie výskumu podporou nových investícií v "precíznom lekárstve".
"Chcem, aby krajina, ktoré eliminovala obrnu a zmapovala ľudský genóm, viedla novú éru v lekárstve - ktorá poskytne pravú liečbu v pravý čas," povedal Obama.
"Dnes začínam novú iniciatívu precízneho lekárstva, ktorá nás priblíži k vyliečeniu chorôb, ako je rakovina a diabetes - a ktorá poskytne nám všetkým prístup k osobným informáciám, ktoré potrebujeme, aby sme udržali samých seba a naše rodiny zdravšie," povedal Obama.
Sekvencovanie individuálneho genómu - čítanie kompletnej genetickej informácie osoby - by mohlo urýchliť vedecký výskum a pomôcť farmaceutickým spoločnostiam vytvárať lieky na mieru jednotlivých ľudí.
Použitie genetických informácií na identifikovanie liekov, ktoré pacientovi pomôžu, by mohli ušetriť desiatky miliárd dolárov, ktoré sa v súčasnosti vynakladajú na neúčinné lieky.