Praha 14. decembra (TASR) - Všetky české denníky sa dnes venujú najmä kodanskému summitu, na ktorom Európska únia prizvala nových členov. EÚ je svojho druhu inštitucionalizovaný Jánošík, ktorý bohatým berie a chudobným dáva, píše denník Právo.
Podľa komentára to možno chápať ako dôkaz mravnej a intelektuálnej vyspelosti zjednotených európskych národov, ale prakticky je v tom samozrejme aj vecný zdroj napätia.
Nemožno sa preto čudovať, že mnohí Západoeurópania nie sú práve nadšení, že sa im teraz do kuchyne hrnie partia chudákov z východu, píšu noviny. K tým, hoci nie najchudobnejším, patrí aj Česká republika.
"Prichádzame s tým, že budeme spočiatku viac brať, ako dávať, a berieme to s podivnou samozrejmosťou," píše komentár.
Právo však konštatuje, že doteraz sa príliš veľa nahovorilo o vstupných podmienkach, ale veľmi málo o fungovaní v únii. To je podľa denníka veľmi zlé východisko pre referendum, ktoré nebude rozhodovať o akejsi prvej päťročnici, ale o živote budúcich generácií. "To je veľmi ťažké rozhodovanie, pretože je jednoducho veľmi ťažké tak ďaleko dopredu uvažovať," dodáva Právo.
Lidové noviny pripomínajú, že na adresu konania českých vyjednávačov padali slová ako drsné rokovania, neústupný a tvrdý Špidla. Podľa denníka sa však určitá neústupnosť vypláca a českí vyjednávači to pochopili a aspoň v tejto bitke zvíťazili.
"V dennodennej prevádzke Európskej únie totiž nejde o vízie, reflexie a filozofie. A - keď príde do tuhého - nejde ani o slovíčka. Ale o peniaze. O výhody. O moc," dodáva komentár Lidových novín
Mladá fronta DNES podotýka, že celé rokovanie o rozšírení zahalil štipľavý dym hádok, nezhôd a chaosu. Dobré myšlienky boli celkom zabudnuté a nenásytné peňaženky nových členov chceli stále viac.
"Ak skutočne chceme členstvo Českej republiky len prepočítavať na eurá, tak nebudeme spokojní nikdy. Ostatne, či dostaneme v rokoch 2004-06 na hlavu 70 alebo 90 eúr, je skutočne jedno," píše Mladá fronta DNES, podľa ktorej sú oveľa dôležitejšie veci.
Denník sa pýta, prečo prosiť Brusel o pár eúr, keď sa nediskutuje o tom, či nám zjednotená Európa napríklad neodnesie aj časť našej suverenity, alebo či nestrkáme hlavu do ešte väčšieho byrokratického a neprehľadného chomútu, než v akom žijeme dnes.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem