SARAJEVO, ZÁHREB. Bosniansky súd pre vojnové zločiny a organizovanú kriminalitu v utorok nariadil neodkladné prepustenie niekdajšieho generála a exposlanca Branimira Glavaša.
Jeho osemročný trest väzenia za vojnové zločiny zrušil 12. januára chorvátsky ústavný súd.
O štyri dni neskôr vydal však súd v Záhrebe na exgenerála zatykač, pretože iný, zatiaľ neprávoplatný trest desiatich rokov väzenia z ďalšieho konania voči Glavašovi zatiaľ nikto nezrušil.
Glavaša by na základe existujúceho chorvátskeho zatykača mohli v Bosne a Hercegovine zadržať bezprostredne po prepustení na slobodu.
Vydanie do Chorvátska však vzhľadom na jeho dvojaké chorvátsko-bosnianske občianstvo nepripadá do úvahy, uviedla agentúra APA.
Podľa portálu BalkanInsight už Glavaš opustil väznicu v bosnianskom Mostare.
Čakanie na koniec imunity
Bývalého generála uznala chorvátska justícia ešte 8. mája 2009 vinným, že v roku 1991 počas srbsko-chorvátskej vojny nariadil v Osijeku zatknutie, mučenie a zabitie najmenej ôsmich srbských civilistov.
Chorvátska polícia však Glavaša ihneď nezatkla vzhľadom na jeho poslaneckú imunitu, ktorej ho zbavili až 11. mája.
Krátko po vynesení rozsudku Glavaš ušiel do Bosny. Tam ho na základe zatykača Interpolu zadržali 13. mája, no už o dva dni ho prepustili na slobodu na základe rozhodnutia odvolacieho súdu, keďže platná bosnianska legislatíva neumožňuje vydávať vlastných občanov na trestné stíhanie do zahraničia.
Práve Glavašovo bosnianske občianstvo bolo rozhodujúcou prekážkou pre jeho vydanie do Chorvátska.
V júli 2010 chorvátsky najvyšší súd znížil pôvodný trest pre Glavaša na osem rokov. Odsúdeného napokon 29. septembra toho istého roka opäť zadržali v bosnianskej dedine Drinovci.
Pán života a smrti
Glavaša, ktorý bol počas vojny na Balkáne vojenským veliteľom v Osijeku, označovali miestne médiá svojho času za "pána života a smrti".
Obviňovali ho, že v roku 1991 sformoval v Osijeku polovojenskú jednotku a vydával rozkazy na únosy, mučenie a vraždy srbských civilistov.
Glavaš bol najvyššie postaveným chorvátskym politikom odsúdeným za vojnové zločiny.
Medzi oboma bývalými juhoslovanskými republikami platí od začiatku tohto roka nová legislatívna úprava, ktorá už neumožňuje odsúdeným osobám s dvojitým občianstvom útek pred spravodlivosťou.
Práve tento fakt využili Chorvátsko a Bosna a Hercegovina na Glavašovo zadržanie.