Kodaň 13. decembra (TASR) - Bola to typická konferencia EÚ: Hodinové rokovania, handrkovanie o kvóty na mlieko a poľnohospodárske subvencie, unavení politici a zívajúci novinári.
Napriek tomu získal kodanský summit EÚ okamžite po rozhodnutí o rozšírení únie o desať kandidátskych krajín etiketu "historický". Takmer nebolo funkcionára, ktorý by pred mikrofónmi a kamerami nepoužil toto slovo.
"Je to historický deň. Je to definitívny koniec studenej vojny," vyhlásil šéf nemeckej diplomacie, presvedčený Európan Joschka Fischer. "Čo dnešným dňom Európska únia dosiahla, sa nedá peniazmi vôbec vyjadriť," odpovedal na otázky týkajúce sa problémov s nemeckým rozpočtom.
Fischerov belgický kolega, milovník lyrických formulácií Louis Michel, pri odchode z rokovacej sály dohodu označil za "návrat unesených detí slobodného sveta".
Najvyšší zástupcovia "unesených deti" si na šmykľavom parkete EÚ počínali mimoriadne profesionálne, hodnotí summit nemecká agentúra DPA a poukazuje hlavne na postup poľskej delegácie, ktorá rokovania naťahovala o hodiny, aby získala lepšie kvóty a viac miliónov z bruselských zdrojov.
Poľský premiér Leszek Miller dosiahnutú dohodu označil za "veľký úspech" pre svoju krajinu. Poľská taktika, až do poslednej chvíle tvrdo pokrovať o viac peňazí, sa ukázala ako správna. "Poľsko urobilo historický krok vpred. Striasli sme sa bremena Jalty," dodal Miller s odkazom na konferenciu z roku 1945, na ktorej sa víťazné veľmoci druhej svetovej vojny dohodli o rozdelení Európy na sféry vplyvu.
Pre Poľsko má 13. december historický význam už dlhší čas. Presne pred 21 rokmi totiž vedenie komunistického generála Wojciecha Jaruzelského v krajine vyhlásilo výnimočný stav ako reakciu na aktivity nezávislých odborov Solidarita.
"Naším spoločným cieľom je urobiť z Európy kontinent demokracie, slobody, mieru a pokroku," uvádza sa v spoločnom vyhlásení 15 súčasných a desiatky budúcich členov, o ktorých sa má únia rozšíriť v máji 2004.
Perfektnému výsledku kodanského summitu zabránil nezdar v otázke Cypru, jedného z desiatky kandidátov, keďže na stretnutí sa nepodarilo dosiahnuť mierovú dohodu, na základe ktorej by sa malo skončiť 27 rokov trvajúce rozdelenie stredomorského ostrova.
Úplne spokojné nie je ani Turecko, ktoré sa muselo uspokojiť s tým, že EÚ možnosti otvorenia prístupových rozhovorov posúdi až v decembri 2004. Po tom, čo Turecko umožnilo dosiahnutie dohody medzi NATO a EÚ o využívaní kapacít Severoatlantickej aliancie európskou jednotkou, únia záverečné stanovisko Ankare "osladila" ubezpečením, že ak Turecko o dva roky prejde hodnotením a splní prísne kritériá v oblasti ľudských práv a demokracie, EÚ začne prístupové rokovania "bezodkladne".