Washington 13. decembra (TASR) - Vodca republikánskej väčšiny v americkom Senáte Trent Lott pod nátlakom, aby dôslednejšie vysvetlil svoje výroky podnecujúce rasovú nenávisť, zvolal nadnes tlačovú konferenciu.
Lott sa na nej opäť pokúsi utíšiť búrku, ktorú jeho slová vyvolali a ktorej výsledkom sú žiadosti, aby odstúpil z funkcie.
"Už som sa ospravedlnil za to, čo som musel povedať, čo bolo správne, a dnes poobede (miestneho času) toto ospravedlnenie ešte rozšírim," povedal Lott pre televíznu stanicu CNN. Republikán sa rozhodol prerušiť dovolenku na Floride a vrátiť sa do domovského štátu Mississippi, kde prebehne pravdepodobne najdôležitejšia tlačová konferencia jeho politickej kariéry.
Republikán sa tak rozhodol deň po tom, čo ho americký prezident George W. Bush verejne pokarhal za výrok, že americký národ by bol na tom dnes oveľa lepšie, keby v roku 1948 zvíťazil v prezidentských voľbách segregacionistický kandidát Strom Thurmond.
Predstavitelia Bieleho domu sa vyjadrili v tom zmysle, že podľa Busha Lott nebude musieť odstúpiť. Množstvo kritikov - nielen z Kapitolu - však požaduje jeho odchod.
Významní poradcovia Republikánskej strany oznámili, že vodca republikánskej väčšiny v Senáte od roku 1996 neplánuje svoj post opustiť a dúfa, že sa na ňom udrží. Iní republikáni však považujú Lottovu budúcnosť za neistú.
Lott zvolal tlačovú konferenciu na 23.30 h SEČ do rodného mesta Pascagoula v Mississippi. "Poskytnem tlači vyhlásenie a budem odpovedať na otázky novinárov," povedal Lott pre CNN.
Republikán sa tento týždeň za svoje výroky ospravedlnil už niekoľkokrát: písomnou formou v tlači aj naživo v televíznych talkshow. Oľutoval, že minulý týždeň na Kapitole pri oslavách 100. výročia Thurmondovho narodenia použil nesprávne volené slová. Vyhlásil tiež, že rasovú segregáciu odmieta kvôli jej nemorálnosti.
Demokrati, popredné americké denníky, skupiny obhajcov ľudských práv i niektorí republikáni však vyjadrili nespokojnosť s týmito formami Lottových ospravedlnení a požadujú, aby sa vyjadril jednoznačnejšie.
Lottove výroky tvrdo zasiahli celú Republikánsku stranu usilujúcu sa získať na svoju stranu viac menšín, ktoré už tradične volia demokratov.