BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži zastala približne štyroch miliónov moslimov žijúcich v Nemecku.
"Akékoľvek vyčleňovanie moslimov v Nemecku, akékoľvek podozrievanie je vylúčené," povedala v Berlíne na pôde Spolkového snemu.
Drvivá väčšina moslimov žijúcich v Nemecku sú podľa nej čestní a bezúhonní občania.
"Zaručujeme, že islamská viera sa môže slobodne vyznávať v rámci našej ústavy a ďalších zákonov," konštatovala kancelárka.
Islam spolu s judaizmom
Podľa nej má veľa ľudí problémy stotožniť sa s tvrdením, že islam patrí k Nemecku.
"Občania sa ma pýtajú, o aký islam ide. Chcú vedieť, prečo si teroristi tak málo cenia ľudský život a prečo svoje činy vždy spájajú s vierou. Pýtajú sa, ako sa dá veriť znovu a znovu opakovanej vete, že vrahovia, ktorí svoje skutky spájajú s islamom, s ním nemajú nič spoločné," uviedla Merkelová.
K životu v Nemecku patrí islam rovnako ako judaizmus.
Podľa Merkelovej však treba vytýčiť hranicu medzi moslimskou vierou a islamským terorizmom.
"Myslím si, že je dôležité, aby na túto otázku dalo odpoveď moslimské duchovenstvo. Tejto otázke sa už dlhšie nedá vyhýbať," povedala.
Spoločná bezpečnosť
V mene Nemecka vyjadrila solidaritu s Francúzskom. "Sme šokovaní a ohromení smrťou 17 nevinných ľudí," vyhlásila Merkelová a zdôraznila, že "Nemecko a Francúzsko stoja v týchto ťažkých dňoch pri sebe".
Keď nie je bezpečné Francúzsko, nie je bezpečné ani Nemecko, dodala.
Poslanci Spolkového snemu si pred vystúpením Merkelovej uctili v prítomnosti veľvyslancov Francúzska a Izraela obete minulotýždňových útokov na satirický časopis Charlie Hebdo a parížsky židovský supermarket.
Sekulárne Francúzsko
Francúzsky prezident Francois Hollande medzitým zdôraznil, že prvoradými obeťami fanatizmu, fundamentalizmu a intolerancie sú moslimovia.
Milióny francúzskych moslimov by mali byť ochraňované a rešpektované, a na druhej strane by aj oni mali rešpektovať striktnú sekulárnu politiku krajiny, povedal Hollande.
"Protimoslimské činy, podobne ako antisemitské, by nemali byť len odsudzované, ale prísne trestané."
Atentáty už vyvolali vo Francúzsku niekoľko odvetných útokov proti moslimom.
Islam je podľa francúzskeho prezidenta zlučiteľný s demokraciou a laické Francúzsko zaisťuje rešpekt pre všetky náboženstvá.
Francúzsko je však aj krajinou s pravidlami, princípmi a hodnotami, dodal.
"Medzi nimi sú hodnoty, o ktorých sa nedá diskutovať a ani sa nebude, a to sú sloboda a demokracia," vyhlásil najvyšší francúzsky predstaviteľ na pôde Inštitútu arabského sveta (Institut du monde arabe, IMA) v Paríži.