LONDÝN. Štvrtina v Británii žijúcich ľudí židovského pôvodu v uplynulých dvoch rokoch zvažovala odchod z tejto krajiny a viac ako polovica britských židov má pocit, že v Európe už viac nemajú budúcnosť.
Vyplýva to z prieskumu YouGov, ktorý v stredu zverejnili v Británii.
Antisemitské názory má takmer polovica britskej verejnosti, keďže 45 percent opýtaných v prieskume súhlasilo aspoň s jedným antisemitským výrokom, konštatoval inštitút.
Po útokoch v Paríži
Výsledky prieskumu sa objavili len niekoľko dní po tom, ako boli pri útoku na supermarket s kóšer potravinami v Paríži zabití štyria Francúzi židovského pôvodu.
Táto rukojemnícka dráma s obeťami na životoch viedla k posilneniu ochrany synagóg, modlitební a židovských škôl v celom Francúzsku.
Rovnaké opatrenia prijali aj v Spojenom kráľovstve.
"Aj keď antisemitizmus v Británii nedosahuje takú mieru ako vo zvyšku Európy, výsledky nášho prieskumu by mali byť varovným signálom," uviedol pre agentúru Reuters Gideon Falter, predseda nadácie Kampaň proti antisemitizmu (CAA), ktorá si prieskum verejnej mienky objednala.
Izrael volá židov
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uplynulú sobotu v reakcii na masaker v parížskom supermarkete všetkým židom vo Francúzsku a vôbec v Európe pripomenul, že Izrael "je ich domovom".
V Izraeli zaznamenali prvýkrát od jeho vzniku najvyšší počet emigrantov práve z Francúzska.
Rabín Menachem Margolin, ktorý je predsedom Európskeho židovského združenia (EJA), však upozornil, že proces migrácie židov do Izraela "nie je odpoveďou na antisemitský teror".
Na význam francúzskej židovskej komunity poukázal aj francúzsky premiér Manuel Valls, keď vyhlásil, že "Francúzsko bez židov by už nebolo Francúzskom".
Televízia BFM TV počas víkendu odvysielala rozhovory s viacerými príslušníkmi židovskej komunity v Paríži, ktorí za dostatočnú odpoveď nepovažujú ani dodatočné posilnenie policajnej ochrany synagóg a židovských škôl.
Uviedli, že vzhľadom na nárast antisemitských útokov vo Francúzsku žijú v stálom strachu o svoje deti a o svoju bezpečnosť.
Na základe rozhodnutia francúzskej vlády od pondelka židovské objekty v krajine v rámci posilnenej ochrany prvýkrát v novodobých dejinách strážia aj vojaci.