PARÍŽ, BRATISLAVA. Už minulý rok emigrovalo do Izraela sedemtisíc židov z Francúzska, viac ako z akejkoľvek inej krajiny. Po minulotýždňovom teroristickom útoku na parížske kóšer potraviny sa očakáva ešte intenzívnejší exodus židovskej diaspóry, ktorá sa bojí útokov islamistov.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu cez víkend všetkým, čo utekajú pred antisemitizmom, odkázal, že Izrael je aj ich krajinou a každý v nej nájde nový domov.
Pocit hrozby Približne desaťtisíc francúzskych imigrantov očakáva Izrael tento rok. Podľa Financial Times je to takmer rovnaký počet ako za predchádzajúce dva roky dohromady.
„Takto sa nedá žiť, necítime sa tu bezpečne. Idete si kúpiť jedlo a zrazu ste mŕtvy,“ hovorí pre Wall Street Journal šesťdesiatnik Daniel Corcos, dobrovoľník jednej z parížskych synagóg, ktorý už kúpil dom neďaleko Tel Avivu. Presťahoval tam svoje deti.
Norman Lebrecht pre Daily Telegraph vysvetľuje, že protižidovská rétorika sa vo Francúzsku stupňuje už dlhšie. Na židov útočí extrémna pravica aj radikalizujúca sa moslimská mládež. V niektorých častiach Paríža je nebezpečné chodiť v jarmulke.
„Každý francúzsky žid, ktorého poznám, už buď odišiel, alebo na tom pracuje. Ide o najväčšiu emigráciu židov od vojny,“ píše na svojom Twitteri Stephen Pollard, editor britského týždenníku Jewish Chronicle.
Potvrdzuje to aj žena, ktorá nechcela byť vo Financial Times menovaná pre obavy o rodinu. Pocit bezpečnosti im vraj nepridáva ani posilnená policajná ochrana židovských inštitúcií, naopak, majú pocit permanentnej hrozby.
Francúzska vláda v pondelok rozhodlo o nasadení 10-tisíc príslušníkov bezpečnostných jednotiek, ktorí budú strážiť citlivé miesta, najmä židovské školy a synagógy. Ide o prvé nasadenie jednotiek v takýchto rozmeroch.
Every single French Jew I know has either left or is actively working out how to leave.
— Stephen Pollard (@stephenpollard) January 9, 2015 Odchod terorizmus nevyrieši Francúzsky premiér Manuel Valls zdôraznil úlohu židov vo Francúzsku ešte pred minulotýždňovými útokmi.
„Počas Francúzskej revolúcie uznali židov za plnohodnotných občanov. Na porozumenie myšlienky republiky treba rozumieť kľúčovej úlohe, ktorú zohrala emancipácia židov. Je to jeden zo stavebných kameňov,“ povedal Valls v rozhovore pre magazín Atlantic s tým, že ak odíde z krajiny stotisíc židov, Francúzsko už nebude Francúzskom a republika zlyhala.
Naopak Netanjahu volá židov do Izraela. „Izraelský štát nie je iba miesto, kam sa obraciate v modlitbách, je to aj váš domov. Všetci židia, ktorí chcú imigrovať, budú vrelo privítaní,“ cituje ho denník Jerusalem Post.
Allison Kaplan Sommerová, ktorá píše pre izraelský denník Haarec, však s týmto postojom nesúhlasí a považuje ho za necitlivý, samoúčelný oportunizmus.
Kritizuje, že Netanjahuove vyjadrenia o azyle prišli ešte skôr, ako boli obete tragédie pochované. Podľa Sommerovej tým iba podporujú tých antisemitov, ktorí chcú vidieť Francúzsko bez židov. Súhlasí aj šéf Európskej židovskej asociácie Menachem Margolin.
„Izraelská vláda musí prestať s takýmito vyhláseniami po každom antisemitskom incidente. Odchod nie je riešením terorizmu,“ cituje ho Haarec.
Odporúčania z Paríža Pocit bezpečia v Európe majú zvýšiť nové opatrenia, o ktorých v nedeľu v Paríži rokovali európski ministri vnútra s americkým ministrom spravodlivosti Ericom Holderom.
„Len keď budeme pracovať spolu a budeme sa deliť o naše zdroje, budeme schopní poraziť tých, ktorí útočia na naše hodnoty, povedal Holder podľa portálu EU Observer.
Na stretnutí sa nezúčastnili zástupcovia všetkých krajín Únie, Lotyšsko ako predsedajúca krajina chce preto ešte tento týždeň usporiadať summit všetkých ministrov vnútra, kde by sa malo hovoriť o opatreniach v boji proti terorizmu.
Z Paríža zazneli len odporúčania – zlepšiť výmenu informácií tajných služieb, sprísniť ochranu vonkajších hraníc Únie, bojovať proti džihádistickým internetovým stránkam.