SME

Únia uvažuje o prehodnotení stratégie voči Rusku

Časť diplomatov by chcela prekonať aktuálny stav vzťahov s Ruskom, spôsob ako to urobiť zatiaľ jasný nie je.

Vladimir Putin na investičnom fóre v Moskve.Vladimir Putin na investičnom fóre v Moskve. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL. Vytvorenie novej stratégie EÚ vo vzťahu k Rusku bude jedným z kľúčových problémov zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ naplánované na 19. januára v Bruseli.

Naznačila to počas minulotýždňovej návštevy v Rige šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová a tiež lotyšský minister zahraničných vecí Edvars Rinkevčis, ktorého krajina prebrala polročné predsedníctvo v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa nemenovaných diplomatov veľká časť členských krajín únie podporuje myšlienku prekonať súčasný stav konfrontácie s Ruskom, ale rôznia sa predstavy ako túto krízu ukončiť.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne to vývoj na Ukrajine

Štáty, ktoré majú bližšie k Rusku sa vyjadrujú k užšej spolupráci s Euroázijskou hospodárskou úniou (EHÚ), zatiaľ čo tábor opatrnejších krajín je skôr za "obmedzenú spoluprácu v oblastiach spoločného záujmu".

Podľa diplomatov z prostredia EÚ konečné rozhodnutie Bruselu bude zrejme závisieť od vývoja na Ukrajine, ktorá na východe svojho územia čelí územným nárokom proruských povstalcov.

Rinkevičs, prvýkrát vo funkcii najvyššieho diplomata krajín EÚ, odchádza dnes na oficiálnu návštevu Moskvy, kde ho čakajú konzultácie so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom s prezidentom Vladimirom Putinom.

Lotyšský minister zahraničných vecí už pred odchodom do Moskvy naznačil, že lotyšské predsedníctvo v EÚ "nie je protiruské" a že sa pokúsi využiť "otvárajúce sa okná" pre novú spoluprácu medzi EÚ a Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu

Mogheriniová, ktorá má naplánovanú návštevu Moskvy vo februári, priznala, že nadviaže na priebeh rokovaní, ktoré začne Rinkevičs.

Vzťahy EÚ s Ruskom budú hlavnou témou zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti (19.1), v rámci ktorého chcú európski diplomati vypracovať novú stratégiu vo vzťahu k Ruskej federácii. To, podľa niektorých diplomatických zdrojov nemusí byť ľahká úloha, lebo v EÚ sú dva tábory, ktorých názory na vzťahy s Moskvou sa výrazne líšia.

Prvý tábor chce prekonať napätie a nedôveru vytvorením inštitucionálnych väzieb medzi EÚ a EHÚ, ktorá začala oficiálne fungovať od 1. januára a ktorá zahŕňa Rusko, Bielorusko, Kazachstan a Arménsko. Ide o projekt ruského prezidenta, ktorý sa snažil pre euroázijský integračný projekt získať aj Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Na čele tohto tábora by malo byť Nemecko. Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier už v decembri naznačil potrebu zmeny negatívneho trendu voči Rusku. Postoj Berlína je podporovaný Francúzskom, Gréckom, Maďarskom, Rakúskom, Slovenskom, Španielskom a Talianskom.

Druhý tábor žiada opatrnosť

Do druhého tábora patria najmä pobaltské štáty, ktoré majú obavy z ruskej vojenskej politiky, Poľsko, Británia a niektoré ďalšie členské štáty EÚ.

Tento blok vyzýva na opatrnosť a v súčasnej etape vzťahov považujú zbližovanie EÚ s EHÚ za kontraproduktívne. Ide o krajiny, ktoré tvrdia, že obnovenie dôvery musí byť posilnené praktickou spoluprácou v oblastiach spoločného záujmu, napríklad v boji proti terorizmu alebo obchodu s drogami.

Okrem toho je tu dianie na Ukrajine, ktoré podľa EÚ výrazne ovplyvňuje Moskva a kde Brusel rozhodne požaduje implementáciu dohôd z Minsku.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva v rámci uvoľnenia vzájomných vzťahov zas od EÚ očakáva zmiernenie alebo zrušenie existujúceho režimu sankcií, Európania to však podmieňujú pokrokom v ukrajinskej kríze.

Snahu o riešenie krízy na Ukrajine má aj takzvaný Normandský formát rokovaní, za účasti prezidentov Ruska a Ukrajiny na jednej strane a na strane druhej s najvyššími lídrami Francúzska a Nemecka.

Najbližší summit v tomto formáte je naplánovaný v Astane na 15. januára. Lavrov v tejto súvislosti je dnes poobede očakávaný v Berlíne, kde prerokuje práve prípravu Normandského formátu rokovaní.

Európska únia

Súvisiace témy: Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 638
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 718
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 948
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 261
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu