BRUSEL. Nie je rozpor medzi otvorenou spoločnosťou a silnými bezpečnostnými opatreniami.
Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatkovom rozhovore pre tlačovú agentúru Belga, zameranom na situáciu po útoku na redakciu týždenníka Charlie Hebdo v Paríži.
"Tieto služby máme presne na ochranu otvorenej spoločnosti," skonštatoval Stoltenberg.
Bývalý nórsky premiér má osobné skúsenosti s prejavmi terorizmu. Bol na čele vlády v roku 2011, keď 77 ľudí zomrelo zásluhou dvojstupňového útoku Andersa Behringa Breivika v Osle a na ostrove Utoya.
Už vtedy sa mu dostalo obdivu na celom svete, keď v reakcii na spáchanú hrôzu vyzýval na "viac demokracie a tolerancie".
Aj v postavení generálneho tajomníka najväčšej vojenskej aliancie na svete tvrdí, že boj proti radikalizmu a terorizmu je možný so zachovaním princípov demokracie, tolerancie a ochrany súkromia obyvateľov.
"Nemyslím si, že existuje rozpor medzi silnou políciou, silnými tajnými službami, silnou obranou a otvorenou spoločnosťou," uviedol.
Povedal, že je celkom možné zosúladiť túžbu po otvorenej spoločnosti, s mnohými etnikami a vierovyznaniami, s existenciou silných bezpečnostných služieb.
Práve pocit bezpečnosti podľa neho tvorí základ otvorenej spoločnosti, kde si ľudia navzájom dôverujú a tam, kde nie je istota, nie je ani dôvera a otvorená spoločnosť.
Zdôraznil, že ak bude Európa aj naďalej podporovať základné slobody, to je najlepší spôsob, ako reagovať na útok proti redakcii Charlie Hebdo.
"To, čo sme videli v Paríži, je útok proti nevinným ľuďom, ale tiež útok proti slobode prejavu, slobode presvedčenia a proti našej tolerantnej spoločnosti," pripomenul Stoltenberg.