K útokom sa prihlásila jemenská al-Káida.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Z jedného prenasledovania sa v piatok vo Francúzsku zrazu stali dve rukojemnícke drámy. Koordinovaným zásahom ich v piatok poobede naraz ukončili francúzske bezpečnostné zložky.
Traja zo štyroch útočníkov sú mŕtvi vrátane bratov Kouachiovcov, ktorí v stredu zabíjali v redakcii magazínu Charlie Hebdo.
Pri zásahu na parížsky židovský obchod s kóšer potravinami, kde dvaja teroristi držali viacerých rukojemníkov, zomreli podľa BBC okrem jedného z útočníkov aj najmenej štyria ďalší ľudia.
Podľa parížskeho prokurátora Francoisa Molinsa zabil útočník ľudí hneď pri príchode do potravín, teda nie počas pokusu policajnej akcie.
Štyria útočníci sú medzi sebou prepojení, dvaja z nich strieľali v piatok aj na parížskom predmestí, kde zabili policajtku.
Zásah proti útočníkom na Charlie Hebdo
Skrývali sa v tlačiarni
Cherif a Said Kouachiovci sa s jedným rukojemníkom ukrývali v tlačiarni v mestečku Dammartin-en-Goele, desať kilometrov od Letiska Charla de Gaulla. P
olicajtom sa s nimi podarilo nadviazať kontakt, podľa denníka New York Times vyjednávačom oznámili, že chcú zomrieť ako mučeníci.
Obyvatelia mestečka dostali príkaz nevychádzať a miestnu školu neďaleko tlačiarne pred zásahom radšej evakuovali.
Po piatej večer sa začali v po okolí ozývať výbuchy a svedkovia hovorili o špeciálnych policajných jednotkách na streche budovy, kde sa Kouachiovci skrývajú.
Na policajtov podľa agentúry AFP neskôr zaútočili. Predtým, ako ich policajti zastrelili, zabili troch z nich.
Zásah v potravinách
Zastrelil policajtku
V tom istom čase v Paríži držali Amedy Coulibaly a Hayat Boumeddienová rukojemníkov v parížskom kóšer obchode.
Polícia ich podozrieva aj zo štvrtkovej streľby v Montrouge, kde Coulibaly zastrelil policajtku. Dožadoval sa prepustenia bratov Kouachiovcov a policajtom podľa portálu Guardian odkázal, že „vedia, kto je“.
Polícii sa ho pri zásahu podarilo zabiť, podľa BBC však Boumeddienová ušla a pátrajú po nej.
Útočníci sa medzi sebou poznali, podľa Guardianu boli súčasťou rovnakej teroristickej skupiny Buttes Charmont.
Coulibaly sa s Cherifom Kouachim spoznal vo väzení, kde si osvojil aj radikálnu interpretáciu svojej viery. Mentorom oboch bol Djamel Beghal, odsúdený za plánovanie teroristických útokov.
Islamisti velebia vrahov
Beghal podľa BBC v roku 1995 plánoval aj vyslobodenie Smaina Aita Aliho Belkacema z väzenia. Belkacem má na svedomí útoky na parížske metro. Beghal sa zradikalizoval v Británii, neskôr prešiel aj výcvikom v Afganistane.
Na jar 2001 ho vraj oslovil priamo posol od Usámu bin Ládina, aby urobil teroristický útok na Paríž. Ten mu nevyšiel a skončil vo väzení. Práve tu sa stretol v rokoch 2005 a 2006 s Kouachim, ktorý sedel za prepojenie na irackú al-Káidu a stal sa jeho mentorom.
Väčšina moslimských osobností a inštitúcií útoky odsúdila, no Islamský štát velebí útočníkov ako hrdinov rovnako ako somálsky aš-Šabáb, ktorý sa oficiálne hlási k al-Káide.
Oficiálne sa v piatok večer k útokom prihlásila jemenská odnož al-Káidy.
„Vedenie al-Káidy na Arabskom polostrove riadilo operácie a svoj cieľ si vybrali dôkladne,“ informovali v tlačovom vyhlásení v angličtine. Podľa agentúry AP sa chceli „pomstiť za česť“ proroka Mohameda.
K jemenskej odnoži al-Káidy sa pri masakre hlásili aj Kouachiovci.
K zodpovednosti za útok sa prihlásil aj jeden duchovný Islamského štátu v irackom Mosule. Útok vo Francúzsku bol podľa neho len začiatok. „Zajtra to budú Británia, Amerika a ďalšie krajiny,“ vyhlásil.