Kodaň 12. decembra (TASR) - Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen dnes krátko pred začiatkom summitu v Kodani vyzval kandidátske krajiny, aby prijali finančnú ponuku EÚ a neriskovali odklad rozšírenia o niekoľko rokov.
Krajiny, ktoré na summite rokovania neuzavrú, vstúpia do EÚ zrejme až v roku 2007, varoval úradujúci predseda Európskej rady. "Nehovorím, že je to otázka teraz alebo nikdy. Je to však otázka teraz alebo o niekoľko rokov," vyhlásil Rasmussen na tlačovej konferencii pred otvorením summitu.
Kandidátom zopakoval, že terajšia ponuka je limitom, na ktorý sú ochotné členské štáty pristúpiť. Cieľom Dánska je uzavrieť rokovania s desiatimi krajinami a "som optimista", dodal Rasmussen.
Ak však niektorý z kandidátov nebude pripravený uzavrieť rokovania, ostatní nebudú musieť čakať. "Rokovania uzavrieme s tými, ktorí budú pripravení. Dúfame, že to bude desať krajín, ale budeme striktne uplatňovať princíp diferenciácie," zdôraznil dánsky premiér.
Želá si, aby na ponuku pristúpilo aj Poľsko, ktoré má zatiaľ voči balíčkom najväčšie výhrady. "Bolo by mi veľmi ľúto, keby Poľsko nebolo schopné uzavrieť rokovania," povedal dánsky premiér, ktorý očakáva v piatok ťažké bilaterálne rozhovory s poľským kolegom Leszkom Millerom.
Finančné balíčky, ktoré Dánsko predložilo kandidátom, musia byť podľa Rasmussena základom konečnej dohody. Kandidáti v nich získali množstvo ústupkov, členské štáty musia zasa akceptovať fakt, že balíčky nejdú nad rámec finančného limitu z Berlína 1999.
"Dnes večer sa pokúsim získať súhlas Európskej rady s týmito balíčkami, zajtra (v piatok), dúfam, ukončíme na ich základe rokovania s kandidátmi," vyhlásil dánsky premiér. Dohoda si však vyžiada "pružnosť, politickú vôľu a dobrú dávku politického realizmu".
Rasmussen odmieta, že EÚ predkladá kandidátom ponuku so slovami "ber alebo nechaj tak". "Balíčky sú výsledkom dlhých rokovaní s kandidátmi a odrážajú ich špecifické potreby a požiadavky," vysvetlil dánsky minister zahraničia Per Stig Möller.
Na dnešnej večeri plánuje Rasmussen predložiť členským štátom kompromisný návrh ďalšieho postupu EÚ voči Turecku. Nechcel však prezradiť, či bude tento návrh obsahovať aj konkrétny dátum začatia prístupových rokovaní s Ankarou.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed