Caracas 12. decembra (TASR) - Do jedenásteho dňa vstúpil dnes generálny štrajk, ktorým si venezuelskí odborári, podnikatelia a niektoré politické strany chcú vynútiť rezignáciu prezidenta latinskoamerickej krajiny Huga Cháveza, usilujúceho podľa ich názoru o vytvorenie diktatúry.
Pozorovatelia aj dnes rátajú v Caracase a ďalších venezuelských mestách s pokračovaním protestných akcií, pochodov a mítingov.
Kým vládne zdroje v stredu informovali, že situácia v ropnom priemysle sa normalizuje, opozícia tvrdí, že až 75 percent tohto odvetvia štrajk paralyzoval.
Samotný prezident, ktorý podľa nespokojencov môže Venezuelu zruinovať, označil štrajk v ropnom priemysle za "gigantickú sabotáž, pričom opozičných lídrov prirovnal k ozbrojencom v susednej Kolumbii. Súčasne nariadil príslušníkom ozbrojených síl, aby prevzali prácu v ropnom priemysle.
Venezuela je piatym najväčším producentom ropy na svete. Situáciou v latinskoamerickej krajine sa preto mali dnes vo Viedni zaoberať aj ministri z členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
Najvyšší predstaviteľ Organizácie amerických štátov (OAŠ) César Gaviria, ktorý sa pokúša o sprostredkovanie v konflikte, sa vyjadril opatrne optimisticky o prípadnom dosiahnutí dohody o vypísaní predčasných volieb vo Venezuele medzi tamojšou vládou a opozíciou.
Koncom novembra schválili vo Venezuele vypísanie nezáväzného referenda s otázkou, či by Hugo Chávez nemal rezignovať na funkciu prezidenta. Termín ľudového hlasovania iniciovaného opozičnými silami je stanovený na začiatok februára budúceho roka. Populistický líder latinskoamerickej republiky však v žiadnom prípade nechce odstúpiť. Jeho odporcovia dúfajú, že rozhodné odmietnutie Chávezovej osoby prinesie politickú porážku, ktorá by mohla prezidenta prinútiť k rezignácii a viesť k voľbám. Prezident a vláda však platnosť februárového referenda opakovane spochybnili s tým, že Hugo Chávez považuje za možné iba záväzné referendum najskôr v auguste 2003, po uplynutí polovice jeho funkčného obdobia.
3 20 le ed