SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Francúzi hľadajú teroristov severne od Paríža

Útočníci nechali v aute vlajky a molotovove koktejly, predtým prepadli pumpu.

Útočníkov hľadajú zhruba 80 kilometrov severovýchodne od Paríža.Útočníkov hľadajú zhruba 80 kilometrov severovýchodne od Paríža.(Zdroj: TASR/AP)
 • Útočníci nechali v ukradnutom aute vlajky a molotovove koktejly
 • Dvaja muži s ich popisom predtým prepadli benzínovú pumpu
 • Hľadajú ich v oblasti severne od Paríža, tamojší les je veľký
 • Tretí podozrivý sa vzdal už skôr. Tvrdí, že je nevinný, poskytol alibi
 • Muž v Paríži zastrelil policajtku, nenašli súvis s Charlie Hebdo
 • Zadržali deväť osôb z okolia útočníkov, došlo k útokom na mešity

Minútu po minúte sme ukončili

23:25 Podľa vyjadrení nemenovaných amerických predstaviteľov sú obaja útočníci už niekoľko rokov na zozname osôb, ktoré majú zákaz letieť do USA, a takisto sú v databáze osôb podozrivých z terorizmu. Správu priniesli CNN, ABC News and Yahoo News.

22:18 Známy francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq pozastavil propagáciu svojho nového románu Soumission, v ktorej Francúzsko ovládnu islamisti. Vraví, že smrť jeho priateľa Bernarda Marisa ho hlboko zasiahla.

22:09 Francúzski predstavitelia zhromaždia na podporu časopisu Charlie Hebdo 1,2 milióna eur, uviedlo ministerstvo kultúry. Sumou vyše 125-tisíc eur prispeje napríklad aj vydavateľ britského denníka The Guardian. Firma Google darovala cez Digital Press Fund 250-tisíc eur.

22:04 Policajná aktivita sa sústreďuje pri meste Longpont, ktoré sa nachádza v lesnatej oblasti severovýchodne od Paríža. Nasadili vrtuľníky aj protiteroristické jednotky, prítomnosť útočníkov však nepotvrdili a mnoho správ z oblasti neprichádza.

21:28 Minister vnútra zdôraznil, že podozrivých zatiaľ nenašli, nedošlo k žiadnemu obliehaniu a preverujú sa len správy svedkov.

21:25 Polícia zadržala deväť osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s útočníkmi. Vyšetrovatelia už v súvislosti s prípadom vypočuli 90 ľudí.

20:10 Popis mužov, ktorí prepadli čerpaciu stanicu, zatiaľ sedí na teroristov z Paríža. Podľa zamestnanca mali pri prepade kukly, kalašnikovy a RPG.

Na Eiffelovej veži zhasli svetlá

Obete útoku si uctili aj z pásma Gazy

Identifikovali ho aj na fotke

20:05 Francúzska polícia nenašla spojitosť medzi útokom na Charlie Hebdo a streľbou v Paríži vo štvrtok ráno, pri ktorej zahynula policajtka. Strelec afrického pôvodu je na úteku.

19:55 Rakúska odnož nemeckého protiislamského hnutia Pegida plánuje 2. februára prvú demonštráciu vo Viedni.

19:52 Francúzsky prezident Hollande sa vo štvrtok stretol s viacerými politickými lídrami vrátane svojho predchodcu Sarkozy. Zámerom je zjednotenie krajiny a spojenie síl v nedeľňajšom pochode národnej jednoty Parížom, ktorým chcú odsúdiť násilie a extrémizmus. Podporu prisľúbili všetky strany, pozvanie zatiaľ nedostala Marine Le Penová z nacionalistického Národného frontu.

19:45 Americký minister spravodlivosti Eric Holder odcestuje v nedeľu do Paríža na rokovania o terorizme.

19:35 Druhú noc za sebou sa v Paríži na Place de la République schádzajú ľudia so sloganmi ako Ja som Charlie alebo Nebojíme sa.

19:33 Časopis Charlie Hebdo prišiel o štyroch kľúčových karikaturistov. Nechce však skončiť a vyjde s rekordným nákladom milión kusov. Čítajte viac

19:00 Jedného z útočníkov Saïda Kouachiho identifikovali na fotografii z útoku na Charlie Hebdo, povedal francúzsky minister vnútra.

18:35 Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku sprístupnilo kondolenčnú knihu v galérii Francúzskeho inštitútu v Bratislave.

Internetom sa šíri falošná kresba Banksyho

Polícia ich sledovala dlhšie

18:02 Do pátrania je celkovo zapojených 88-tisíc ľudí, informovalo francúzske ministerstvo vnútra.

17:33 Podozrivých hľadajú v lese, ktorý je "väčší ako Paríž," povedal podľa SkyNews jeden zo svedkov pátrania.

16:55 Okolie Longpontu, kde útočníci prepadli benzínovú pumu, prehľadáva polícia. Podozriví im zatiaľ unikajú.

16:44 Hlavné moslimské organizácie vo Francúzsku vyzvali imámov po celej krajine, aby v kázňach počas piatkových modlitieb v mešitách odsúdili terorizmus a násilie.

16:19 Podľa France24 prehľadáva polícia v Crépy en Valois dom po dome. Najvyšší stupeň bezpečnostnej výstrahy rozšírili z Paríža aj na región Pikardie.

16:16 Polícia už útočníkov sledovala, jeden z bratov si odsedel 18 mesiacov vo väzení a objavil sa aj v dokumentárnom filme.

15:58 Polícia spovedá svedkov, ktorí mohli útočníkov zhliadnuť. Tí sa podľa posledných informácií francúzskych médií môžu skrývať v lesoch pri obci Longpont, medzi mestami Villers-Cotteret a Soissons. Školu a okolité budovy v blízkom Crépy en Valois evakuovali.

V aute mali džihádistické vlajky

15:45 Parížska starostka Anne Hidalgová vyzvala Parížanov, aby sa večer zhromaždili na pietnej spomienke na obete masakry na Place de la République. Avizovala takisto, že Eiffelova veža bude vo štvrtok večer na počesť dvanástich obetí zhasnutá, informuje televízia France24.

15:35 Útok islamistov pomôže najmä politickým extrémistom, napríklad Marine Le Penovej, píše Matúš Krčmárik.

15:15 Google venuje časopisu Charlie Hebdo 250-tisíc dolárov, informuje The Guardian.

14:52 Polícia sa podľa francúzskych médií chystá na zásah. Na miesto, kde videli útočníkov naposledy, mieria policajné kolóny. Autá medzi mestami Crépy en Valois a Villers-Cotteret zastavujú a kontrolujú.

14:33 Polícia našla v opustenom aute, ktoré použili útočníci pri úteku z redakcie, džihádistické vlajky aj molotovove koktaily. Informuje o tom agentúra AFP.

14:05 Ďalšie číslo satirického časopisu Charlie Hebdo vyjde v náklade milión kusov, pričom doteraz vychádzalo 45 až 60-tisíc výtlačkov, povedal pre Le Monde právnik časopisu Richard Malka.

13:51 Podozrivá dvojica by sa mohla ukrývať v mestečku Crépy en Valois, informuje La Parisien. Nad mestom lietajú helikoptéry a v uliciach sú špeciálne jednotky. O úkryte útočníkov píše aj rádio RTL.

13:45 Veľká Británia zvýšila bezpečnostné kontroly v prístavoch aj na stanovištiach vo Francúzsku. Zvýšiť úroveň teroristickej hrozby z druhej na tretiu sa zatiaľ krajina nechystá.

13:30 Minúta ticha pred katedrálou Notre Dame.

13:21 V Prahe si ľudia vo štvrtok podvečer pripomenú pamiatku 12 obetí útoku v redakcii Charlie Hebdo. Akciu, ktorá sa uskutoční na Malej Strane pred francúzskou ambasádou, organizuje francúzska komunita v ČR.

Prepadli čerpaciu stanicu

13:15 Polícia blokuje hlavné ťahy do Paríža. Informácie o pohybe podozrivých sa rôznia, podľa BBC prepadli čerpaciu stanicu a ukradli jedlo a benzín, následne nasadli do bieleho Renaultu Clio a smerovali späť na Paríž.

12:46 V parížskej štvrti La Defence údajne videli ozbrojeného muža. Niektoré francúzske médiá túto informáciu neskôr dementovali. Nad mestom lietajú policajné vrtuľníky.

12:40 Po útokoch v Paríži je dôležitá solidarita novinárov a médií, súdržnosť a odsúdenie takýchto činov s účelom zastrašovania a pomsty, tvrdí Slovenský výbor Medzinárodného tlačového inštitútu IPI. Sústrastný mail poslalo francúzskemu veľvyslancovi aj Slovenské centrum PEN.

12:35 Na benzínovej pumpe na severe Francúzska, kde videli dvojicu podozrivú z útokov, sa aj strieľalo. Uvádza to stránka Breaking News na Twitteri.

12:31 Ďalšie číslo satirického týždenníka Charlie Hebdo vyjde, redaktori sa čoskoro stretnú, povedal podľa AFP stĺpčekár časopisu Patrick Pelloux. "Je to ťažké. Všetci trpíme, so smútkom, so strachom, ale urobíme to aj tak, pretože hlúposť nevyhrá," dodal.

12:22 Redakcia francúzskej agentúry AFP vyšla počas spomienkovej minúty ticha s nápismi Je suis Charlie na balkóny budovy.

12:05 Denník La Parisien tvrdí, že dvojicu podozrivých z útokov videli na severe od Paríža. Podľa agentúry DPA zamaskovaných ozbrojencov pri obci Villers-Cotteret spoznal majiteľ miestnej čerpacej stanice, viezli sa v bielom aute značky Renault Clio.

Objavujú sa útoky na mešity

12:02 Útočník, ktorý vo štvrtok ráno zastrelil policajtku, bol ozbrojený útočnou zbraňou M5 a podľa svedkov mal na sebe nepriestrelnú vestu. Z miesta incidentu utiekol. Streľba so včerajšími útokmi podľa ministra vnútra Bernarda Cazeneuvea nesúvisí.

12:00 Francúzi si obete masakry pripomínajú minútou ticha.

11:25 Na západ od Paríža, v Le Mans, dopadli na nádvorie miestnej mešity štyri granáty. Jeden z nich explodoval, pri incidente sa nikto nezranil. Podľa agentúry AFP sa takýchto útokov na mešity objavilo už niekoľko.

11:05 V meste Villefranche-sur-Saone pri Lyone došlo o šiestej ráno podľa serveru Le Progres k výbuchu v reštaurácii pri mešite, nikto nebol zranený. Reštaurácia sa špecializovala na kebaby.

11:05 Na Pri prestrelke v Montrouge na južnom predmestí Paríža vo štvrtok zomrela policajtka a bol zranený pracovník mestskej správy. Informuje o tom televízia France 24.

11:01 Francúzska polícia vykonala počas noci viaceré domové prehliadky. Upozorňuje, že unikajúci útočníci môžu byť nebezpeční.

10:52 Dánsky denník Berlingske zverejnil sporné karikatúry s islamskou témou, ktoré publikoval Charlie Hebdo. Americké médiá ich zverejniť odmietli, keďže majú urážať náboženské cítenie.

10:40 "Moja krajina je omráčená, odzvonili jej K.O. Vlasť ľudských práv, krajinu Voltaira a Zolu chceli zavraždiť. Ale ja dúfam, že tento masaker neoznamuje strach a pomstu. Môj priateľ Philippe Honoré, ilustrátor (kreslič, karikaturista) v Charlie, tam umrel, bol to človek jemný a tolerantný. Voči nikomu necítil nenávisť," napísal svoje pocity pre SME bývalý šéfredaktor ekonomického mesačníka L'Expansion Bernard Poulet.

Najmladší podozrivý sa vzdal polícii

9:15 Vo Francúzsku sa začal trojdňový štátny smútok, vlajky budú visieť na pol žrde.

8:45 Veľké francúzske mediálne domy ponúkli satirickému týždenníku Charlie Hebdo po brutálnom stredajšom teroristickom útoku personálne aj technické vybavenie, aby mohol vychádzať ďalej, píše DPA.

Štátny rozhlas a televízia, ako aj denník Le Monde, to oznámili v stredu večer v spoločnom tlačovom vyhlásení, ktoré nesie titulok: "Aby Charlie žil".

Riaditelia tamojších hlavných médií z Radio France, France Télévisions a Le Monde vyzvali tiež všetky ostatné francúzske médiá, aby udržali slobodu tlače a prejavu.

8:38 Podľa francúzskeho premiéra Manuela Vallsa počas noci zatkli sedem ľudí, ide o rodinu a priateľov podozrivých, píše BBC.

6:32 Osemnásťročný Mourad Hamyd, podozrivý z krvavého útoku na satirický týždenník Charlie Hebdo, sa vo štvrtok nadránom vzdal do rúk polície. Tvrdí však, že je nevinný a udal sa až keď zbadal svoje meno na sociálnych sieťach.

Mladíkovu vinu popierajú aj jeho známi, na Twitteri ho pod hashtagom #MouradHamydInnocent bránia.

Hamyd pochádza z oblasti mesta Reims, kde polícia za pomoci špeciálnej jednotky RAID ešte večer podnikla policajnú operáciu na zaistenie dôkazov, informuje agentúra DPA.

Dvaja podozriví stále unikajú.

#JeSuisCharlie. Ľudia sa zhromaždili na námestiach


Podozriví nechali v aute doklady

PARÍŽ. Polícia v súvislosti s masakrou, pri ktorej zahynulo dvanásť ľudí, ďalej hľadá podozrivú dvojicu - Saida Kouachiho a Cherifa Kouachiho. Bratia sú vo veku 34 a 32 rokov a majú francúzske občianstvo.

Tretí podozrivý - osemnásťročný Mourad Hamyd, sa vzdal do rúk polície.

Bratia Kouachiovci sú z oblasti Paríža, pričom jedného z nich identifikovali na základe preukazu totožnosti zanechaného v aute, v ktorom utiekli z miesta činu, uviedol zdroj z francúzskej vlády pre agentúru Reuters.

Jej spravodajca mal možnosť nahliadnuť do policajného dokumentu vydaného pre bezpečnostné sily, ktorý obsahoval rovnaké mená ako uviedla AP.

Stopa vedie do Jemenu

Jeden zo zdrojov podľa AP uviedol, že títo muži sú spojení s jemenskou teroristickou skupinou. Podľa svedka v sídle týždenníka Charlie Hebdo jeden z útočníkov vyhlásil: "Môžete médiám povedať, že je to al-Káida v Jemene."

Cherif Kouachi bol v roku 2008 odsúdený na 18 mesiacov väzenia pre obvinenia týkajúce sa terorizmu za to, že pomáhal posielať bojovníkov vzbúrencom do Iraku.

Na procese povedal, že "skutočne veril v myšlienku" boja proti Spojenými štátmi vedeným spojencom v Iraku. Podľa vlastných slov ho motivoval hnev po televíznych záberoch týrania irackých väzňov v americkej väznici v Abú Ghraibe.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 24 451
 2. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 9 005
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 7 584
 4. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 7 381
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 739
 6. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 6 028
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 289
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 054
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 701
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 273

Hlavné správy zo Sme.sk

Muellerova správa: Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby, Trump pre vyšetrovanie panikáril

Ľudia okolo Trumpa čakali, že im informácie od Rusov pomôžu.

Donald Trump.
Momentka zo zápasu Rakúsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2019.

Ukrajinský premiér: Rusko nenapadlo len Ukrajinu, napadlo nás všetkých

Proti sankciám podľa neho vystupuje slabý líder.

Volodymyr Hrojsman (41) je od apríla 2016 premiérom Ukrajiny. Predtým bol predsedom parlamentu, ministrom pre regionálny rozvoj aj starosta mesta Vinnycia.
Lekári musia výsledky krvného testu vnímať s ohľadom na anamnézu pacienta. Hodnoty ovplyvňujú viaceré faktory ako napríklad životospráva, hmotnosť či užívané lieky.

Neprehliadnite tiež

Piati Filipínčania sa nechali na Veľký piatok pribiť na kríže

Netradičné divadlo pritiahne každoročne tisíce turistov.

Štyroch mužov a jednu ženu pribili na kríže ľudia preoblečení za rímskych vojakov.

Londýnska polícia zatkla už viac ako 680 účastníkov klimatických protestov

Policajti zároveň zaistili ružový čln, ktorý sa stal symbolom pokračujúcich demonštrácií.

V kenskom múzeu sa našli kosti doteraz neznámeho "obrieho leva"

Nový objav by podľa BBC mohol pomôcť vysvetliť, čo sa s týmto rodom stalo.

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali aktivity spojené s bojom proti terorizmu.

Khalifa Haftar

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali aktivity spojené s bojom proti terorizmu.