Francúzi hľadajú teroristov severne od Paríža

Útočníci nechali v aute vlajky a molotovove koktejly, predtým prepadli pumpu.

Útočníkov hľadajú zhruba 80 kilometrov severovýchodne od Paríža.(Zdroj: TASR/AP)
 • Útočníci nechali v ukradnutom aute vlajky a molotovove koktejly
 • Dvaja muži s ich popisom predtým prepadli benzínovú pumpu
 • Hľadajú ich v oblasti severne od Paríža, tamojší les je veľký
 • Tretí podozrivý sa vzdal už skôr. Tvrdí, že je nevinný, poskytol alibi
 • Muž v Paríži zastrelil policajtku, nenašli súvis s Charlie Hebdo
 • Zadržali deväť osôb z okolia útočníkov, došlo k útokom na mešity

Minútu po minúte sme ukončili

23:25 Podľa vyjadrení nemenovaných amerických predstaviteľov sú obaja útočníci už niekoľko rokov na zozname osôb, ktoré majú zákaz letieť do USA, a takisto sú v databáze osôb podozrivých z terorizmu. Správu priniesli CNN, ABC News and Yahoo News.

22:18 Známy francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq pozastavil propagáciu svojho nového románu Soumission, v ktorej Francúzsko ovládnu islamisti. Vraví, že smrť jeho priateľa Bernarda Marisa ho hlboko zasiahla.

22:09 Francúzski predstavitelia zhromaždia na podporu časopisu Charlie Hebdo 1,2 milióna eur, uviedlo ministerstvo kultúry. Sumou vyše 125-tisíc eur prispeje napríklad aj vydavateľ britského denníka The Guardian. Firma Google darovala cez Digital Press Fund 250-tisíc eur.

22:04 Policajná aktivita sa sústreďuje pri meste Longpont, ktoré sa nachádza v lesnatej oblasti severovýchodne od Paríža. Nasadili vrtuľníky aj protiteroristické jednotky, prítomnosť útočníkov však nepotvrdili a mnoho správ z oblasti neprichádza.

21:28 Minister vnútra zdôraznil, že podozrivých zatiaľ nenašli, nedošlo k žiadnemu obliehaniu a preverujú sa len správy svedkov.

21:25 Polícia zadržala deväť osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s útočníkmi. Vyšetrovatelia už v súvislosti s prípadom vypočuli 90 ľudí.

20:10 Popis mužov, ktorí prepadli čerpaciu stanicu, zatiaľ sedí na teroristov z Paríža. Podľa zamestnanca mali pri prepade kukly, kalašnikovy a RPG.

Na Eiffelovej veži zhasli svetlá

Obete útoku si uctili aj z pásma Gazy

Identifikovali ho aj na fotke

20:05 Francúzska polícia nenašla spojitosť medzi útokom na Charlie Hebdo a streľbou v Paríži vo štvrtok ráno, pri ktorej zahynula policajtka. Strelec afrického pôvodu je na úteku.

19:55 Rakúska odnož nemeckého protiislamského hnutia Pegida plánuje 2. februára prvú demonštráciu vo Viedni.

19:52 Francúzsky prezident Hollande sa vo štvrtok stretol s viacerými politickými lídrami vrátane svojho predchodcu Sarkozy. Zámerom je zjednotenie krajiny a spojenie síl v nedeľňajšom pochode národnej jednoty Parížom, ktorým chcú odsúdiť násilie a extrémizmus. Podporu prisľúbili všetky strany, pozvanie zatiaľ nedostala Marine Le Penová z nacionalistického Národného frontu.

19:45 Americký minister spravodlivosti Eric Holder odcestuje v nedeľu do Paríža na rokovania o terorizme.

19:35 Druhú noc za sebou sa v Paríži na Place de la République schádzajú ľudia so sloganmi ako Ja som Charlie alebo Nebojíme sa.

19:33 Časopis Charlie Hebdo prišiel o štyroch kľúčových karikaturistov. Nechce však skončiť a vyjde s rekordným nákladom milión kusov. Čítajte viac

19:00 Jedného z útočníkov Saïda Kouachiho identifikovali na fotografii z útoku na Charlie Hebdo, povedal francúzsky minister vnútra.

18:35 Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku sprístupnilo kondolenčnú knihu v galérii Francúzskeho inštitútu v Bratislave.

Internetom sa šíri falošná kresba Banksyho

Polícia ich sledovala dlhšie

18:02 Do pátrania je celkovo zapojených 88-tisíc ľudí, informovalo francúzske ministerstvo vnútra.

17:33 Podozrivých hľadajú v lese, ktorý je "väčší ako Paríž," povedal podľa SkyNews jeden zo svedkov pátrania.

16:55 Okolie Longpontu, kde útočníci prepadli benzínovú pumu, prehľadáva polícia. Podozriví im zatiaľ unikajú.

16:44 Hlavné moslimské organizácie vo Francúzsku vyzvali imámov po celej krajine, aby v kázňach počas piatkových modlitieb v mešitách odsúdili terorizmus a násilie.

16:19 Podľa France24 prehľadáva polícia v Crépy en Valois dom po dome. Najvyšší stupeň bezpečnostnej výstrahy rozšírili z Paríža aj na región Pikardie.

16:16 Polícia už útočníkov sledovala, jeden z bratov si odsedel 18 mesiacov vo väzení a objavil sa aj v dokumentárnom filme.

15:58 Polícia spovedá svedkov, ktorí mohli útočníkov zhliadnuť. Tí sa podľa posledných informácií francúzskych médií môžu skrývať v lesoch pri obci Longpont, medzi mestami Villers-Cotteret a Soissons. Školu a okolité budovy v blízkom Crépy en Valois evakuovali.

V aute mali džihádistické vlajky

15:45 Parížska starostka Anne Hidalgová vyzvala Parížanov, aby sa večer zhromaždili na pietnej spomienke na obete masakry na Place de la République. Avizovala takisto, že Eiffelova veža bude vo štvrtok večer na počesť dvanástich obetí zhasnutá, informuje televízia France24.

15:35 Útok islamistov pomôže najmä politickým extrémistom, napríklad Marine Le Penovej, píše Matúš Krčmárik.

15:15 Google venuje časopisu Charlie Hebdo 250-tisíc dolárov, informuje The Guardian.

14:52 Polícia sa podľa francúzskych médií chystá na zásah. Na miesto, kde videli útočníkov naposledy, mieria policajné kolóny. Autá medzi mestami Crépy en Valois a Villers-Cotteret zastavujú a kontrolujú.

14:33 Polícia našla v opustenom aute, ktoré použili útočníci pri úteku z redakcie, džihádistické vlajky aj molotovove koktaily. Informuje o tom agentúra AFP.

14:05 Ďalšie číslo satirického časopisu Charlie Hebdo vyjde v náklade milión kusov, pričom doteraz vychádzalo 45 až 60-tisíc výtlačkov, povedal pre Le Monde právnik časopisu Richard Malka.

13:51 Podozrivá dvojica by sa mohla ukrývať v mestečku Crépy en Valois, informuje La Parisien. Nad mestom lietajú helikoptéry a v uliciach sú špeciálne jednotky. O úkryte útočníkov píše aj rádio RTL.

13:45 Veľká Británia zvýšila bezpečnostné kontroly v prístavoch aj na stanovištiach vo Francúzsku. Zvýšiť úroveň teroristickej hrozby z druhej na tretiu sa zatiaľ krajina nechystá.

13:30 Minúta ticha pred katedrálou Notre Dame.

13:21 V Prahe si ľudia vo štvrtok podvečer pripomenú pamiatku 12 obetí útoku v redakcii Charlie Hebdo. Akciu, ktorá sa uskutoční na Malej Strane pred francúzskou ambasádou, organizuje francúzska komunita v ČR.

Prepadli čerpaciu stanicu

13:15 Polícia blokuje hlavné ťahy do Paríža. Informácie o pohybe podozrivých sa rôznia, podľa BBC prepadli čerpaciu stanicu a ukradli jedlo a benzín, následne nasadli do bieleho Renaultu Clio a smerovali späť na Paríž.

12:46 V parížskej štvrti La Defence údajne videli ozbrojeného muža. Niektoré francúzske médiá túto informáciu neskôr dementovali. Nad mestom lietajú policajné vrtuľníky.

12:40 Po útokoch v Paríži je dôležitá solidarita novinárov a médií, súdržnosť a odsúdenie takýchto činov s účelom zastrašovania a pomsty, tvrdí Slovenský výbor Medzinárodného tlačového inštitútu IPI. Sústrastný mail poslalo francúzskemu veľvyslancovi aj Slovenské centrum PEN.

12:35 Na benzínovej pumpe na severe Francúzska, kde videli dvojicu podozrivú z útokov, sa aj strieľalo. Uvádza to stránka Breaking News na Twitteri.

12:31 Ďalšie číslo satirického týždenníka Charlie Hebdo vyjde, redaktori sa čoskoro stretnú, povedal podľa AFP stĺpčekár časopisu Patrick Pelloux. "Je to ťažké. Všetci trpíme, so smútkom, so strachom, ale urobíme to aj tak, pretože hlúposť nevyhrá," dodal.

12:22 Redakcia francúzskej agentúry AFP vyšla počas spomienkovej minúty ticha s nápismi Je suis Charlie na balkóny budovy.

12:05 Denník La Parisien tvrdí, že dvojicu podozrivých z útokov videli na severe od Paríža. Podľa agentúry DPA zamaskovaných ozbrojencov pri obci Villers-Cotteret spoznal majiteľ miestnej čerpacej stanice, viezli sa v bielom aute značky Renault Clio.

Objavujú sa útoky na mešity

12:02 Útočník, ktorý vo štvrtok ráno zastrelil policajtku, bol ozbrojený útočnou zbraňou M5 a podľa svedkov mal na sebe nepriestrelnú vestu. Z miesta incidentu utiekol. Streľba so včerajšími útokmi podľa ministra vnútra Bernarda Cazeneuvea nesúvisí.

12:00 Francúzi si obete masakry pripomínajú minútou ticha.

11:25 Na západ od Paríža, v Le Mans, dopadli na nádvorie miestnej mešity štyri granáty. Jeden z nich explodoval, pri incidente sa nikto nezranil. Podľa agentúry AFP sa takýchto útokov na mešity objavilo už niekoľko.

11:05 V meste Villefranche-sur-Saone pri Lyone došlo o šiestej ráno podľa serveru Le Progres k výbuchu v reštaurácii pri mešite, nikto nebol zranený. Reštaurácia sa špecializovala na kebaby.

11:05 Na Pri prestrelke v Montrouge na južnom predmestí Paríža vo štvrtok zomrela policajtka a bol zranený pracovník mestskej správy. Informuje o tom televízia France 24.

11:01 Francúzska polícia vykonala počas noci viaceré domové prehliadky. Upozorňuje, že unikajúci útočníci môžu byť nebezpeční.

10:52 Dánsky denník Berlingske zverejnil sporné karikatúry s islamskou témou, ktoré publikoval Charlie Hebdo. Americké médiá ich zverejniť odmietli, keďže majú urážať náboženské cítenie.

10:40 "Moja krajina je omráčená, odzvonili jej K.O. Vlasť ľudských práv, krajinu Voltaira a Zolu chceli zavraždiť. Ale ja dúfam, že tento masaker neoznamuje strach a pomstu. Môj priateľ Philippe Honoré, ilustrátor (kreslič, karikaturista) v Charlie, tam umrel, bol to človek jemný a tolerantný. Voči nikomu necítil nenávisť," napísal svoje pocity pre SME bývalý šéfredaktor ekonomického mesačníka L'Expansion Bernard Poulet.

Najmladší podozrivý sa vzdal polícii

9:15 Vo Francúzsku sa začal trojdňový štátny smútok, vlajky budú visieť na pol žrde.

8:45 Veľké francúzske mediálne domy ponúkli satirickému týždenníku Charlie Hebdo po brutálnom stredajšom teroristickom útoku personálne aj technické vybavenie, aby mohol vychádzať ďalej, píše DPA.

Štátny rozhlas a televízia, ako aj denník Le Monde, to oznámili v stredu večer v spoločnom tlačovom vyhlásení, ktoré nesie titulok: "Aby Charlie žil".

Riaditelia tamojších hlavných médií z Radio France, France Télévisions a Le Monde vyzvali tiež všetky ostatné francúzske médiá, aby udržali slobodu tlače a prejavu.

8:38 Podľa francúzskeho premiéra Manuela Vallsa počas noci zatkli sedem ľudí, ide o rodinu a priateľov podozrivých, píše BBC.

6:32 Osemnásťročný Mourad Hamyd, podozrivý z krvavého útoku na satirický týždenník Charlie Hebdo, sa vo štvrtok nadránom vzdal do rúk polície. Tvrdí však, že je nevinný a udal sa až keď zbadal svoje meno na sociálnych sieťach.

Mladíkovu vinu popierajú aj jeho známi, na Twitteri ho pod hashtagom #MouradHamydInnocent bránia.

Hamyd pochádza z oblasti mesta Reims, kde polícia za pomoci špeciálnej jednotky RAID ešte večer podnikla policajnú operáciu na zaistenie dôkazov, informuje agentúra DPA.

Dvaja podozriví stále unikajú.

#JeSuisCharlie. Ľudia sa zhromaždili na námestiach


Podozriví nechali v aute doklady

PARÍŽ. Polícia v súvislosti s masakrou, pri ktorej zahynulo dvanásť ľudí, ďalej hľadá podozrivú dvojicu - Saida Kouachiho a Cherifa Kouachiho. Bratia sú vo veku 34 a 32 rokov a majú francúzske občianstvo.

Tretí podozrivý - osemnásťročný Mourad Hamyd, sa vzdal do rúk polície.

Bratia Kouachiovci sú z oblasti Paríža, pričom jedného z nich identifikovali na základe preukazu totožnosti zanechaného v aute, v ktorom utiekli z miesta činu, uviedol zdroj z francúzskej vlády pre agentúru Reuters.

Jej spravodajca mal možnosť nahliadnuť do policajného dokumentu vydaného pre bezpečnostné sily, ktorý obsahoval rovnaké mená ako uviedla AP.

Stopa vedie do Jemenu

Jeden zo zdrojov podľa AP uviedol, že títo muži sú spojení s jemenskou teroristickou skupinou. Podľa svedka v sídle týždenníka Charlie Hebdo jeden z útočníkov vyhlásil: "Môžete médiám povedať, že je to al-Káida v Jemene."

Cherif Kouachi bol v roku 2008 odsúdený na 18 mesiacov väzenia pre obvinenia týkajúce sa terorizmu za to, že pomáhal posielať bojovníkov vzbúrencom do Iraku.

Na procese povedal, že "skutočne veril v myšlienku" boja proti Spojenými štátmi vedeným spojencom v Iraku. Podľa vlastných slov ho motivoval hnev po televíznych záberoch týrania irackých väzňov v americkej väznici v Abú Ghraibe.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 422
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 535
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 564
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 330
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 302
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 800
 7. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 625
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 496
 9. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 325
 10. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 4 295

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

Neprehliadnite tiež

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Svetoví lídri, vojaci a odborníci na bezpečnosť sa v Bratislave rozprávajú o hrozbách vo svete. Sledujte to naživo.

Britská polícia zatkla po útoku v Manchestri ďalšieho podozrivého

Vo väzbe kvôli vypočúvaniu zostávajú ďalší ôsmi podozriví.

Zomrela talianska módna návrhárka Laura Biagiottiová

Žena, ktorá stojí za vôňou Roma a prezývali ju kráľovná kašmíru, podľahla infarktu.

Južná Kórea povolila humanitárnu pomoc pre Severnú

Nová juhokórejská vláda chce zlepšiť napäté vzťahy s komunistickým Severom.