Londýn 12. decembra (TASR) - Jedna z otrepaných fráz hovorí, že Briti považujú svoj dom za svoj hrad. A k poriadnemu hradu patrí aj nedobytná hradba, ktorá máva často podobu hustého živého plota.
Prerastené živé ploty v okolí rodinných domov sa stali symbolom túžby po súkromí - a niekedy aj zhoršujúcich sa susedských vzťahov. Ukryť sa za nim pred zrakmi okolia nie je žiadny problém. Kríky pre živé ploty sú po a) lacné, po b) rastú ako z vody a po c) dosahujú neraz výšku i niekoľkých metrov.
Živé ploty bujného vzrastu sa však stali predmetom sporov medzi susedmi. Podľa britskej tlače ostrovania zvyknutí na fungujúcu demokraciu zaplavili kancelárie svojich poslancov v ich volebných obvodoch a bez rozdielu na politickú orientáciu sa sťažovali na to, že im susedov živý plot buď bráni vo výhľade, alebo neprepúšťa do záhrady slnko, či kazí estetický dojem z celej zástavby.
A tak sa britskí zákonodarcovia rozhodli zakročiť. Poslanec vládnucej Labouristickej strany Stephen Poundchce v najbližších dňoch predloží v Dolnej snemovni na schválenie zákon, ktorý obmedzí výšku živých plotov na dva metre. Kto ho poruší bude musieť rátať s tým, že mu jeho súkromnú hradbu príde pristrihnúť obecný záhradník s motorovou pílou.
Prekvapením je, že z výšky plotov sa nestal predmet politikárčenia, a že vládna strana aj opozícia sa na riešení tohto problému vzácne zhodli - zákon zhruba rovnakého znenia navrhne v hornej komore britského parlamentu, v Snemovni lordov, barónka Gardnerová zastupujúca opozičnú Konzervatívnu stranu, aby sa legislatívny proces, ktorý skráti živé ploty v Británii, urýchlil.