Kodaň 12. decembra (TASR) - Rozšírenie, ktoré spečatí dnes sa začínajúci summit v Kodani, bude najväčšie v histórii Európskej únie. EÚ sa 1. mája 2004 rozrastie z dnešných 15 na 25 členov a čo sa týka počtu obyvateľov, stane sa so 455-miliónovou populáciou tretím najľudnatejším celkom sveta po Číne a Indii.
Rozšírenie podľa scenára tzv. veľkého tresku nemá obdobu v doterajšej histórii EÚ. Až doteraz únia prijala v jednom termíne najviac troch členov. V roku 2004 však do únie vstúpi 10 krajín, čo bude predstavovať 75 miliónov nových obyvateľov.
Najväčšou novou členskou krajinou bude Poľsko s 39 miliónmi obyvateľov, čo je stokrát viac ako Malta, najmenšia budúca nová členská krajina (390.000). Slovensko s 5,4 milióna obyvateľov patrí medzi väčšie kandidátske krajiny spomedzi desiatich. Menšie sú okrem Malty tri pobaltské štáty, Slovinsko a Cyprus, väčšie Česko, Poľsko a Maďarsko.
Rozšírená EÚ sa bude vyznačovať veľkou ekonomickou nerovnováhou. Desať nových krajín vytvára spolu hrubý národný produkt asi 404 miliárd eúr, čo je však len 4,6 percenta HDP súčasnej 15-člennej únie. Počet obyvateľov a rozloha EÚ sa rozšírením zvýšia o tretinu, HDP len o necelých päť percent.
Priemerný HDP desiatich vstupujúcich krajín na obyvateľa predstavuje len 46 percent únie. Z budúcich nových členov je najbohatší Cyprus, ktorý dosahuje dnes HDP na obyvateľa 80 percent priemeru únie. Nasledujú Slovinsko a Malta, Slovensko je niekde na úrovni 49 percent, najchudobnejšie sú Poľsko so 40, Litva s 38 a Lotyšsko s 33 percentami.
Slovensku patrí neslávne prvé miesto v nezamestnanosti, spolu s Poľskom jej miera presahuje 18 percent. Najlepšie sú na tom Slovinci s 5,7 percentami. Inflácia je najnižšia na Cypre a Malte, najvyššia v Maďarsku.
Prijatím desiatich krajín v roku 2004 sa rozšírenie EÚ neskončí. Na dvere búchajú Bulharsko a Rumunsko, ktoré chcú vstúpiť v roku 2007, kandidátom je aj Turecko. Práve kodanský summit by mohol priniesť termín začatia prístupových rokovaní s Ankarou.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh