Hollande vylúčil akúkoľvek jednostrannú vojenskú intervenciu svojej krajiny v Líbyi. Zároveň vyzval OSN, aby prijala opatrenia na zastavenie nárastu násilností v krajine.
PARÍŽ. Francúzsky prezident Francois Hollande dnes vylúčil akúkoľvek jednostrannú vojenskú intervenciu svojej krajiny v Líbyi.
Zdôraznil však, že francúzske sily zaútočia na islamských extrémistov, ak sa pokúsia preniesť zbrane z juhu Líbye do oblasti afrického Sahelu. Informovala o tom agentúra AP.
Holande súčasne vyzval OSN, aby prijala opatrenia na zastavenie nárastu násilností v Líbyi.
Prezident vo vysielaní rozhlasovej stanice France-Info povedal, že francúzske jednotky napadnú extrémistov "vždy, keď opustia miesta, v ktorých sa skrývajú" na juhu Líbye.
Preto Francúzsko zriaďuje svoju vojenskú základňu v severnom Nigeri, iba 100 kilometrov od líbyjských hraníc.
Francúzsko rozmiestnilo vo svojich bývalých kolóniách Mauritánii, Burkine Faso, Nigeri, Čade a Mali 3000 vojakov, 200 obrnených vozidiel a šesť stíhačiek, aby tam bojovali s islamskými extrémistami.
Líbya nechce zahraničnú intervenciu
Predseda medzinárodne uznaného líbyjského parlamentu Akíla Issá vylúčil dnes možnosť zahraničnej vojenskej intervencie v Líbyi. Zdôraznil, že v prípade potreby by sa Líbya obrátila len na svojich arabských spojencov, uviedla agentúra AP.
"Zahraničná intervencia v Líbyi sa zamieta. Ak by sme potrebovali nejaký vojenský zásah, požiadame oň svojich arabských bratov," vyhlásil šéf parlamentu, ktorý po vyhnaní z Tripolisu zasadá v meste Tobruk na východe krajiny.
V Líbyi už niekoľko mesiacov paralelne fungujú dve vlády a dva parlamenty. Legálne zvolená vláda i poslanecký zbor sa museli uchýliť do Tobruku. V Tripolise naopak pôsobí vláda, ktorú vymenoval predchádzajúci parlament kontrolovaný islamistami.
Od mája 2014 v krajine prebieha ozbrojený konflikt, v ktorom proti sebe stoja na jednej strane sily verné medzinárodne uznanej vláde a parlamentu a jednotky generála Haftára a na strane druhej islamisti a ich spojenci.