Viedeň 12. decembra (TASR) - Najväčší problém medzinárodnej politiky, hrozba medzinárodného terorizmu, dostal očividne podobu lacného komiksu. Jeho najnovšia časť s názvom George a barbarské krajiny sa odohráva v Arabskom mori, niekde pri pobreží Jemenu. Práve sem smeruje loď z barbarskej Severnej Kórey, s nákladom rakiet Scud na palube, ktorú v poslednej chvíli chytia Španieli verní to spojenci USA, píše dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard v poznámke Absurdné náhody.
Scenár komiksu predpisuje taktiež zamračenú tvár šéfa Pentagónu Rumsfelda, ktorý je - ako inak - na novej vojenskej základni USA v Džibuti, práve v blízkosti Jemenu a ktorý Severnú Kóreu vážne varuje. Najnovšia "scudová" aféra však vyvoláva príliš veľa otázok a pochybností. A odhaľuje dvojitú kulisu pred konfliktom v Iraku, ktorú Američania posúvajú viac alebo menej šikovne a ktorá odhaľuje chaos, do ktorého upadol svet po 11. septembri 2001, pokračuje denník.
Nevysvetlenou zostáva otázka, na čo vlastne Jemen - oficiálne "priateľ a partner USA v boji proti terorizmu" potrebuje zrazu severokórejské rakety Scud, slúžiace skôr na útok ako na obranu. A prečo skryla Severná Kórea údajne oficiálnu dodávku zbraní za vrecia s cementom a poslala ju práve do Afrického rohu, kde teroristická sieť al-Káida spáchala jeden zo svojich najnovších útokov a táto oblasť je aj tak pod stálou kontrolou medzinárodnej flotily. Takéto prekvapujúce a absurdné náhody môžu podľa rakúskych novín spôsobiť len neporiadok v medzinárodných vzťahoch, ktorý vládne od začiatku éry boja proti svetovému terorizmu.
Jemen zrejme neinformoval svojich spojencov o všetkých svojich záväzkoch z minulosti. Severná Kórea a Kim Čong-il si zas užívajú akúsi neskutočnú slobodu a podľa všetkého môžu aj naďalej nerušene pracovať na vlastnom atómovom programe. Istý spravodajský magazín z Hongkongu mohol dokonca po prvý raz publikovať satelitné zábery zo severokórejského pracovného tábora - bez toho, aby táto skutočnosť vyvolala väčšiu pozornosť. Aj najzarytejším americkým bojovníkom proti režimu v Pchjongjangu je zrejme jasné, že s vojenským úderom proti KĽDR momentálne nemožno rátať. Nikto totiž nedokáže predvídať reakciu severokórejskej armády, americké jednotky v Južnej Kórei sú príliš zraniteľné a USA sa okrem toho pripravujú na vojnu s Irakom a vonkoncom sa tým netaja. Nová doktrína o preventívnych vojenských útokoch neplatí teda pre všetkých rovnako, uzatvára Der Standard.