Raketu s dvoma satelitmi na palube museli zničiť výbuchom krátko po štarte z Francúzskej Guyany, keďže sa odklonila od kurzu. K detonácii došlo tri minúty po vzlete 120 kilometrov nad Atlantickým oceánom. Francúzska strana vyčíslila celkovú stranu na 600 miliónov dolárov.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Arianespace Jean-Yves Le Gall spresnil, že vesmírna loď zlyhala v dôsledku prerušenia dodávok paliva. Le Gall, viditeľne pohnutý, označil udalosť za "závažný neúspech".
Najsilnejšia civilná nosná raketa mala po prvý raz vyniesť na orbitu rekordne ťažký náklad desiatich ton. Spoločnosť Arianespace tým chcela odstaviť tvrdú americkú konkurenciu.
Ide o štvrté zlyhanie rakety Ariane-5 počas jej 14-ročnej histórie. Zároveň to môže viesť k zastaveniu letov rakiet tohto typu na neurčitú dobu. Celkom išlo o 157. let rakety Ariane a ôsme pochybenie za 21 rokov európskeho vesmírneho programu.
Raketa vynášala na obežnú dráhu komunikačný satelit Hot Bird 7, ktorý patril v Paríži sídliacej spoločnosti Eutelsat a jeho odhadovaná hodnota bola 250 miliónov dolárov.
Druhou z družíc bol experimentálny satelit Stentor v hodnote 385 miliónov dolárov. Ten vyvinula francúzsky vesmírny úrad CNES, Francúzske telekomunikácie a francúzsky Štátny obranný úrad.
Raketa mala pôvodne odštartovať 28. novembra z kozmodrómu Arianespace v Kourou vo Francúzskej Guyane na severovýchode Južnej Ameriky. Štart vtedy znemožnila v poslednej chvíli odhalená technická porucha.
Európa zažila rovnakú vesmírnu pohromu iba pred pár dňami, keď ruská nosná raketa Proton nevyniesla päť ton vážiaci európsky komunikačný satelit do potrebnej výšky. Družicu francúzskej výroby Astra-1K, najväčší komunikačný satelit na svete, tento týždeň naviedli diaľkovo riadeným brzdným manévrom k pádu do Tichého oceánu.