Kalendár s trinástimi mesiacmi používala spoločnosť Kodak viac ako šesťdesiat rokov, až do decembra 1989.Čo by sa stalo, keby mal každý mesiac presne 28 dní?
Prečo má mesiac tridsať, niekedy tridsaťjeden a vo februári len dvadsaťosem dní? Nebolo by jednoduchšie, keby mal zakaždým presne 28 dní? Pokusov o reformáciu gregoriánskeho kalendára, ktorý v roku 1582 zaviedol pápež Gregor XIII. a dnes sa podľa neho riadi takmer celý svet, bolo v histórii niekoľko.
Najbližšie k oficiálnemu uznaniu mal medzinárodný fixný kalendár (International Fixed Calendar). V roku 1902 ho vypracoval Moses Cotsworth, zamestnanec americkej železničnej spoločnosti North Eastern Railway Company, keď sa pokúšal porovnávať mesačné tržby. Ako najlepšie porovnať január s februárom alebo s januárom minulého roka, keď každý má iný počet dní, týždňov, sobôt či nedieľ?
Cotsworth sa rozhodol rok rozdeliť na 13 mesiacov, pričom každý mal presne 28 dní, čo spolu dáva súčet 364 dní. Chýbajúci posledný deň vložil na koniec roka, nepatrí k žiadnemu mesiacu ani týždňu. Označil ho Year Day.
V snahe o čo najväčšiu zhodu určil, aby prvý január pripadol vždy na prvého januára gregoriánskeho kalendára a trinásty mesiac vložil medzi jún a júl. Nazval ho sol, čím chcel vzdať poctu slnku a zvýrazniť, že ide o letný mesiac.
Prestupný rok vyriešil extra dňom medzi sobotou 28. júna a nedeľou prvého sola.
Nebol sám, kto sa o podobnú reformu pokúsil, ešte v roku 1849 navrhol trinásťmesačný kalendár francúzsky filozof Auguste Comte. Gregoriánskemu kalendáru sa nesnažil prispôsobovať, mesiace pomenoval po svetových filozofoch (Homer, Aristoteles, Archimedes, Caesar, Dante, Gutenberg, Shakespeare), dni po svätcoch a za rok jeden určil rok 1789. Či sa ním Cotsworth inšpiroval, nevedno.
Mesiac je nezmyselné delenie času
Cotsworthova idea okamžite nadchla veľkých amerických obchodníkov, najmä tých, čo podnikali v doprave a logistike. Videli v nej zjednodušenie chodu firiem a lepší prehľad v hospodárskych výsledkoch. Najväčšieho spojenca však našiel Moses Cotsworth v Georgeovi Eastmanovi, vynálezcovi, priekopníkovi fotografie a zakladateľovi spoločnosti Kodak Eastman Chemical.
„Eastman minul množstvo vlastných finančných prostriedkov na propagáciu tejto myšlienky, zariadil, aby sa všade o nej písalo,“ povedala pre médiá Kathy Connor, kurátorka múzea George Eastman House.