ŠANGHAJ, BRATISLAVA. Vyzeralo to hrozivo. Státisícový dav sa hýbal síce pomaly, ale nezastaviteľne.
Vpredu sa niekto potkol, stiahol na zem ďalších, desiatky ľudí udupali. Podľa medializovaných informácií pohyb davu v centre Šanghaja na Silvestra krátko pred polnocou vyvolal niekto, kto z okna nočného klubu hádzal na ulicu falošné bankovky. Ľudia uverili, že sú skutočné. Výsledkom bolo 36 mŕtvych a 47 zranených, väčšinou mladých ľudí.
Príliš veľký dav
Je pritom možné, že bankovky ani neboli potrebné. Že dav bol skrátka príliš veľký a polícia nezvládla situáciu. Čínsky prezident Si Ťinpching už nariadil vyšetrovanie, ktoré má odhaliť, prečo k tragédii prišlo.
Tragédia sa odohrala na bulvári Bund, kde novoročné oslavy zaviedli len pred tromi rokmi. V 22miliónovom Šanghaji sa hneď stali veľmi populárnymi, podľa BBC tam na Silvestra teraz prišlo asi tristotisíc ľudí.
A to aj napriek tomu, že úrady zrušili ohňostrojovú šou, báli sa práve toho, že by nezvládli dav.
Presne to sa stalo. „Na Silvestra sme nemali naplánované žiadne oficiálne udalosti, preto sme ani nepovolali toľko policajtov, ako keď sme pred rokom slávili vznik republiky,“ povedal pre čínske médiá policajný hovorca Kaj Lisin.
Smrť pri výpredajoch
Podobné tragédie nie sú v Číne ojedinelé. Prípady udupania ľudí sa odohrali napríklad pri výpredajoch v nákupných centrách alebo pri zemetraseniach. Toto však bolo jedno z najhorších a navyše sa odohralo v meste, ktoré je po Hongkongu najkozmopolitnejšie v Číne a chce sa stať svetovým finančným centrom.
Čínske médiá za vinníkov okamžite označili políciu a miestne úrady. „Prečo bolo v službe tak málo policajtov, keď bolo jasné, že na slávnu šanghajskú promenádu mieria desaťtisíce ľudí? Vláda ukázala nedostatok ostražitosti a nedbalosť,“ napísala štátna agentúra Nová Čína.
Pozostalí po obetiach úrady kritizovali aj za to, že ich informovali príliš neskoro. „Povedali nám, že moju sestru stále zachraňujú a už o minútu nás viezli do márnice, kde zjavne ležala mŕtva už nejaký čas,“ povedal pre AP Kaj Ťinťin.