Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
RAMALLÁH, BRATISLAVA. Izraelskí vojaci, ktorí sa zúčastnili na letnej ofenzíve v pásme Gazy, by sa za svoje činy mohli zodpovedať pred Medzinárodným trestným súdom (ICC). Želá si to palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý v stredu podpísal prihlášku do dvadsiatich medzinárodných organizácií vrátane medzinárodného súdu OSN so sídlom v Haagu.
Prihláškou musí ešte potvrdiť generálny tajomník organizácie Pan Ki-mun, ktorý ju podľa al-Džazíry s najväčšou pravdepodobnosťou podpíše.
Dvojsečná zbraň
Členstvo Palestíny v ICC však môže byť pre Abbása dvojsečnou zbraňou, zhodujú sa analytici. Medzinárodní vyšetrovatelia by sa totiž mohli zaoberať aj zločinmi, ktorých sa počas konfliktu dopustili palestínski bojovníci z militantného hnutia Hamas.
Práve s ním Abbásovo hnutie Fatah pred časom uzavrelo dohodu o vytvorení spoločnej vlády. To, že vyšetrovania vojnových zločinov by sa mali obávať skôr Palestínčania, naznačil aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelské ozbrojené zložky totiž považuje za „najmorálnejšiu armádu na svete“, cituje ho denník Haarec.
„Tým, kto by sa mal obávať Medzinárodného trestného súdu v Haagu, je palestínska samospráva, ktorá má spoločnú vládu s Hamasom. Teroristickou organizáciou páchajúcou vojnové zločiny,“ vyhlásil Netanjahu.
Abbás žiadosť o členstvo Palestíny v ICC podpísal deň po tom, ako Bezpečnostná rada OSN zamietla návrh rezolúcie, ktorá vyzývala na ukončenie izraelskej okupácie Palestíny. Za text hlasovalo osem členov rady, proti boli podľa očakávania Spojené štáty, ale aj Austrália.
„Na našej pôde a v našej krajine je páchaná agresia a Bezpečnostná rada nás sklamala,“ povedal Abbás po podpise Rímskeho štatútu, ktorý je považovaný za formálnu prihlášku do ICC.
OSN chcela vojnové zločiny páchané počas konfliktov medzi Hamasom a Izraelom v minulosti vyšetrovať už viackrát. Naposledy na to vyzvala vysoká predstaviteľka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová. Pripustila pritom, že vojnových zločinov v Gaze sa mohol dopustiť tak Hamas, ako aj Izrael.
Zúfalé gesto
Päťdesiatdňová vojna si pred pol rokom vyžiadala životy asi 2100 Palestínčanov a 70 Izraelčanov. Židovský štát však avizoval, že s vyšetrovateľmi OSN spolupracovať nebude, keďže ich považuje za zaujatých.
Signatármi ICC je 122 krajín sveta. Izrael síce Rímsky štatút podpísal, no potom svoj podpis stiahol, rovnako ako Spojené štáty. Medzinárodný súd so sídlom v Holandsku sa zaoberá vyšetrovaním vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a prípadmi genocídy výlučne na území štátov, ktoré zaviedli Rímsky štatút.
Ak OSN vyhovie Abbásovi, bude sa to týkať aj palestínskych území. „Je to takmer zúfalé gesto lídra, ktorý už nemá čo stratiť,“ napísal komentátor Guardianu Julien Borger.
Posledný prieskum zverejnený v decembri naznačil, že palestínskemu prezidentovi dôveruje už len 35 percent obyvateľov na okupovaných územiach. Počas vojny v Gaze mal pritom Abbás 50-percentnú podporu. Ak by sa voľby uskutočnili teraz, s najväčšou pravdepodobnosťou by ich vyhral konkurenčný Hamas.