KIRIMATI/APIA. Tichomorské ostrovné štáty Kiribati a Samoa dnes ako prvé na svete privítali príchod nového roka 2015. O polnoci nášho času odpočítavala na Jednotke RTVS polnoc aj česká speváčka Helena Vondráčková.
Nový rok sa začal v stredu o 11.00 SEČ na Kirimati, najvýchodnejšom koralovom atole štátu Kiribati, ktorý sa rozprestiera v dĺžke približne 4000 kilometrov v troch časových pásmach.
Oslavy nového roka v rovnakom čase odštartovali aj v meste Apia, metropole republiky Samoa, ktorá sa v roku 2011 vyškrtnutím jedného dňa posunula do iného časového pásma. Dostala sa tým medzi krajiny, ktoré privítali nový rok ako prvé na svete, nie ako dovtedy ako posledné.
Medzi poslednými privítajú príchod nového roka 2015 obyvatelia havajskej metropoly Honolulu, kde sa o 11.00 h SEČ začal ešte len 31. december.
Ohňostroj aj v Severnej Kórei
Mestá po celej východnej Ázii vítali nový rok 2015 ohňostrojmi, oslavami na plážach i modlitbami.
Po celom Japonsku sa ľudia schádzali vo svätyniach a chrámoch, aby sa modlili za šťastie a prosperitu. Podľa tradície zazneli zvony v budhistických chrámoch okolo polnoci miestneho času 108-krát.
Pokým v thajskej metropole Bangkok prebiehali veľké a hlučné oslavy, mnohí v krajine sa rozhodli stráviť príchod nového roka na miestach určených na meditáciu, píše ďalej agentúra DPA.
V Pekingu sa niekoľko tisíc oslavujúcich zišlo v mrazivom počasí pred Národným štadiónom, známym ako Vtáčie hniezdo. Toto miesto pre hlavné oslavy vybrali s cieľom vyzdvihnúť kandidatúru Číny na zimné olympijské hry v roku 2022.
Podujatie v čínskej metropole, spojené s vystúpeniami umelcov a športovcov, vysielala po celej krajine štátna televízia. Ohňostroje však boli len premietané na štadión a filmové plátna. Číňania, podobne ako obyvatelia viacerých ďalších ázijských krajín, totiž svoj nový rok podľa tradičného lunárneho kalendára oslávia až 19. februára.
V Hongkongu, bývalej britskej kolónii, však veľký ohňostroj osvetlil Viktóriin prístav na celých osem minút, dodáva DPA.
Do slovenských agentúr sa dostalo aj niekoľko fotografii osláv nového roku z Pchongjandu, hlavného mesta Severnej Kórei.
Ohňostroj z hlavného mesta Severnej Kórei Pchjongjangu. FOTO - TASR/AP
V Sydney bolo smutnejšie ako inokedy
Najväčšie austrálske mesto Sydney privítalo nový rok 2015 tradične veľkolepým ohňostrojom. Priebeh tohtoročných osláv však poznačila nedávna krvavá rukojemnícka dráma, ktorá sa odohrala v jeho centre, uviedla agentúra AP.
V uliciach dnes hliadkovalo o 3000 policajtov viac než po iné roky. Počas dnešných osláv premietali na pylóny mosta Harbour Bridge zábery kvetov, pripomínajúcich pamiatku dvoch zabitých rukojemníkov.
Na brehoch sydneyského prístavu sa tentoraz zhromaždilo viac ako 1,5 milióna ľudí. Oslavy vyvrcholili veľkolepou svetelnou šou o polnoci miestneho času (14.00 h SEČ), ktorá trvala takmer 15 minút. Už tri hodiny predtým spustili v prístave o niečo kratší ohňostroj pre deti.
Sydney vďaka svojej polohe neďaleko dátumovej hranice oslavuje nový rok ako jedna z prvých svetových metropol a pýši sa najväčšími novoročnými oslavami v celom regióne.
Na Novom Zélande odpálili 800 kilogramov rakiet
Do kaviarne Lindt v Sydney vnikol 15. decembra ozbrojený iránsky emigrant a zadržiaval v nej 18 rukojemníkov. Drámu ukončil po 16 hodinách zásah polície. O život prišiel páchateľ a dvaja rukojemníci.
O dve hodiny skôr než v Sydney privítali nový rok 2015 na Novom Zélande. Hlavné oslavy sa konali v najväčšom meste Auckland, kde z tamojšej televíznej veže Sky Tower odpálili v rámci polnočného ohňostroja viac ako 800 kilogramov svetlíc a rakiet.