Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME.
ATÉNY, BRATISLAVA. V novembri rástla grécka ekonomika najrýchlejšie v eurozóne a po šiestich rokoch sa dostala z najhoršej recesie od druhej svetovej vojny. Hoci bola trojka veriteľov opatrná, Grécko sa chystalo koncom roka vystúpiť zo záchranného programu.
Namiesto toho sa v pondelok na aténskej burze prepadol index ASE o viac ako desať percent a grécki bankári hlásia, že firmy odsúvajú naplánované investície a odmietajú schválené úvery.
Trojka veriteľov už začiatkom decembra odsunula vyplatenie poslednej tranže na rok 2015. Medzinárodný menový fond teraz oznámil, že si počká na výsledok predčasných volieb.
Koniec úspor
Čo chce SYRIZA
zníženie daní
vyššia minimálna mzda
vytvorenie nových 300-tisíc pracovných miest vo verejnom a v súkromnom sektore
bezplatná zdravotná starostlivosť pre všetkých Grékov
príspevok na potraviny pre 300-tisíc gréckych rodín
úvery pre zadlžené rodiny
Ekonomiku oslabila neúspešná voľba prezidenta a predčasné voľby. V nich by koncom januára mohla prvý raz v histórii Grécka zvíťaziť radikálna ľavicová strana SYRIZA a jej šéf Alexis Tsipras. Tá sľubuje radikálnu zmenu: koniec tvrdého šetrenia, ktoré je podmienkou záchranných balíčkov.
„Rozhodnutie parlamentu signalizuje koniec úspornej politiky, ktoré spôsobila drancovanie ľudu úspornými opatreniami vlády,“ povedal po hlasovaní Tsipras pre grécku televíziu.
Nová kríza, v ktorej sa môže Grécko ocitnúť, sa začala v pondelok ráno. Tretíkrát po sebe grécky parlament nezvolil jediného kandidáta na post hlavy štátu, bývalého eurokomisára a vládneho kandidáta Stavrosa Dimasa.
Tak ako v predchádzajúcom kole, aj poslednom získal Dimas 168 hlasov, ale potreboval 180. Premiér Antonis Samaras nato vyhlásil predčasné voľby na 25. januára.
Podľa prieskumu by ho vyhrala SYRIZA, ktorá sa v júnových voľbách v roku 2012 stala druhou najsilnejšou stranou so ziskom 27 percent. Strana si v septembri schválila volebný program, ktorý znamená koniec úspornej politiky, zastavenie privatizácie, ale aj zníženie daní či vyššiu minimálnu mzdu.
Dôležitejšie než Ukrajina
Vláda označila požiadavky za nerealistické. Premiér Samaras tvrdí, že ak SYRIZA vyhrá, Grécku hrozí, že bude musieť vystúpiť z eurozóny.
Zatiaľ je náskok SYRIZY pred vládnou stranou Nová demokracia premiéra Samarasa podľa inštitútu Alco len 3,3 percenta. Znamená to, že strana by so ziskom okolo 33 percent nemohla vládnuť sama. Väčšinu podľa prieskumov však nemá ani Samarasova strana, a tak najreálnejší výsledok volieb bude zrejme politická nestabilita.
„Grécko môže byť pre globálne trhy dôležitejšie než Rusko a Ukrajina v roku 2014,“ povedal pre Reuters už pred prezidentskými voľbami Charles Robertson, hlavný ekonóm Renaissance Capital. „Ak vyhrá Syriza, eurozóna sa možno bude rozhodovať medzi fiškálnou úniou (odpísaním dlhu Grécku) a prvým opustením eura niektorou krajinou,“ dodal.