COLOMBO, BRATISLAVA. Najhoršia železničná nehoda v histórii Srí Lanky nevyzerala tak, ako si tragédiu na koľajach predstavujeme. Pred desiatimi rokmi vyrazil z hlavného mesta Colombo vlak smerom na juh. Po ceste ho zmietla vlna, ktorá zabila viac ako 1700 pasažierov.
Aj Srí Lanku vtedy zasiahlo cunami, ktoré dokopy zabilo na pobreží Indického oceánu asi 230-tisíc ľudí. Najviac obetí mala Indonézia (asi 160-tisíc), za ňou je so 40 tisíckami mŕtvych ľudí Srí Lanka. A práve vlak z Colomba sa stal symbolom tejto tragédie.
Pôvodnú lokomotívu a päť vozňov zrekonštruovali a v piatok vyrazili opäť na cestu. V rovnakom čase, rovnakým smerom. Zastavili sa až po dvoch hodinách na mieste tragédie.
Rovnako ako pred desiatimi rokmi, aj v piatok v ňom sedela recepčná Gallage. „Manžel je asi mŕtvy, ale stále verím, že moja dcéra žije. Prišla som na tento vlak, aby som zistila, či aj ona v ňom nesedí. Myslím si, že pri tragédii mohla stratiť pamäť,“ cituje ju Reuters.
Pri tragédii mohlo zomrieť menej ľudí, no pasažieri nevedeli, čo majú robiť. Namiesto toho, aby vyšli čím skôr von a snažili sa dostať na hladinu, ostali vnútri vlaku a utopili sa, hovorí vlakový sprievodca Wanigaratne Karunatilake, ktorý pred desiatimi rokmi zachraňoval ľudí z potápajúceho sa vlaku.
Cunami najviac zasiahla indonézsku provinciu Aceh a jej hlavné mesto Banda Aceh, ktoré prakticky celé zrovnala so zemou. Práve tu sa konali hlavné spomienkové podujatia na ničivú vlnu.
Jednou z mála budov, ktoré vode odolali, bola miestna Veľká mešita z 19. storočia. „Cunami nám dala cennú lekciu,“ povedal na spomienkovom podujatí imám mešity Asman Ismail.
Pred cunami totiž v provincii 30 rokov prebiehali boje o jej nezávislosť. Tie sa po tragédii okamžite skončili. „Už nikto proti nikomu nebojuje, ľudia žijú v mieri a v harmónii až do dnešného dňa,“ povedal podľa BBC.