MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok novú vojenskú doktrínu Ruska. Ako najväčšiu vonkajšiu hrozbu dokument opäť menuje rozširovanie Severoatlantickej aliancie a nestabilitu niektorých regiónov.
Ide najmä o zvyšovanie vojenských kapacít NATO, čím aliancia podľa Moskvy narúša globálnu stabilitu.
Najvážnejšiu vnútornú hrozbu predstavujú teroristi a aktivity zamerané na destabilizáciu krajiny. Moskva si v doktríne ponecháva právo preventívneho atómového zásahu na svoju obranu, no zároveň zdôrazňuje obranný charakter ruskej armády, ktorej silu použije len v prípade nutnosti.
Ukrajinský parlament tento týždeň presvedčivou väčšinou odhlasoval zrušenie neutrálneho štatútu krajiny a podporil vládne úsilie vstúpiť do NATO.
Podľa Ruska snaha Ukrajiny vstúpiť do NATO predstavuje vážnu hrozbu pre bezpečnosť v Európe a aliancia chce takto vystupňovať konfrontáciu s Ruskom.
Aliancia tento rok posilnila svoju vojenskú prítomnosť vo východnej Európe v reakcii na konanie Moskvy na východe Ukrajiny, kde podporuje tamojších povstalcov. Moskva to popiera.