Belehrad 3. júla (TASR) - Otázka spojitosti osoby bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča s vojnovými zločinmi je pre Srbsko už "hotová vec", vyhlásil dnes srbský premiér Zoran Djindjič, a preto by sa mala krajina "obrátiť k novým problémom."
"Miloševič je teraz pod jurisdikciou tribunálu v Haagu," povedal Djindjič na tlačovej konferencii v Belehrade. Naznačil tým, že otázka Miloševičovho osudu je teraz už mimo kompetencie Srbska, ktorého vláda aj napriek verdiktu juhoslovanského zväzového ústavného súdu rozhodla o vydaní Miloševiča do Haagu. Tento krok spustil reťazovú reakciu a viedol nakoniec k pádu celej zväzovej vlády v Belehrade.
Juhoslovanský exprezident na dnešnom prvom pojednávaní pred porotou haagskeho Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odmietol uznať jurisdikciu tribunálu, pretože ICTY nevznikol na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia OSN.
Na otázku, ako komentuje vystupovanie Miloševiča a jeho stanovisko, Djindjič odpovedal: "Je to jeho vec, ako sa bude (na súde) správať."
Toma Fila, jeden z právnikov zastupujúcich Miloševiča doma v prípade obvinení z korupcie a zneužitia moci, sa k rozhodnutiu svojho klienta obhajovať sa v Haagu sám bez právnych zástupcov vyjadril, že jeho rozhodnutie je síce "právne platné", ale "fakticky nie dobré."
Miloševič vo svojom dnešnom úvodnom vystúpení odmietol tribunál ako "falošný" a odmietol sa vyjadriť aj k obžalobe proti svojej osobe. Hoci podľa nezávislých advokátov mu takéto vystupovanie zrejme veľmi nepomôže, podľa Filu "zanechalo v Srbsku dobrý dojem a zvýšilo rating (jeho) Socialistickej strany Srbska (SPS)."
Čo sa týka vyšetrovanie Miloševiča v súvislosti s obvineniami z korupcie, vďaka ktorým sa 1. apríla tohto roku dostal za mreže, je Miloševič podľa Filu už "technicky voľný", pretože okresný súd v Belehrade nenariadil predĺženie vyšetrovacej väzby. Tá vypršala uplynulú nedeľu.
"Možno že prokurátori pocestujú do Haagu a možno prípad jednoducho stiahnu," povedal Toma Fila pre agentúru Tanjug.
Srbskej justícii sa do dnešného dňa nepodarilo Miloševiča formálne obžalovať ani rozšíriť zamýšľanú žalobu o ďalšie obvinenia, ktorými sa úrady v čase jeho zatknutia vyhrážali.