.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
VATIKÁN, TEL AVIV. Na Štedrý večer, pár hodín pred polnočnou omšou, pápež František urobil niečo, čo žiadny z jeho predchodcov. Zatelefonoval irackým kresťanom do utečeneckého tábora v Kurdistane. Ocitli sa mimo domova po tom, čo ich z Mosulu toto leto vyhnal Islamský štát.
„Dnes v noci ste ako Ježiš, žehnám vám a v srdci som pri vás,“ povedal pápež podľa agentúry AFP.
Veriaci na Blízkom východe
O osude kresťanov na Blízkom východe, kde sú pre vojnové konflikty aj politické pomery čoraz perzekvovanejšou menšinou, hovorila hlava katolíckej cirkvi počas týchto sviatkov pri viacerých príležitostiach.
Pápež spomínal hlavne Sýriu a Irak, ale kresťania sú ohrození aj v Egypte či na palestínskych územiach.
„Je znepokojujúce, že toľkých z vás brutálne vyháňajú z domovov. Z krajín, kde žili kresťania už od čias apoštolov,“ napísal pápež v otvorenom liste blízkovýchodným kresťanom.
Spomenul ich aj v tradičnom požehnaní Urbi et Orbi, v ktorom hovoril aj o konfliktoch na Ukrajine a v afrických krajinách, o smrteľnej epidémii ebola či o teroristickom útoku na pakistanskú školu. „Tieto Vianoce sú skutočne plné sĺz,“ vyjadril sa.
Najviac sa pápež vo vianočných príhovoroch venoval veriacim na Blízkom východe, lebo tí sú podľa názoru Vatikánu v najväčšom ohrození.
Dlhé roky sa sťažovali na to, že Svätá stolica ich utrpenie nevníma dostatočne. Situácia sa však vyhrotila v lete, keď boli médiá plné správ o tom, ako brutálne zaobchádza Islamský štát s menšinami na dobytých územiach. Hlavne z Iraku vtedy utiekli desaťtisíce kresťanov.
Najstaršie komunity
„Jedného dňa prišli a označili môj dom veľkým červeným N (Nasrání je arabské slovo pre kresťana) a povedali, že je majetkom Islamského štátu. Prišiel som o všetko. Počul som, že v mojom dome býva militant z Afganistanu. Je to pre mňa neznesiteľné,“ opisoval pre BBC svoju situáciu 60-ročný iracký kresťan Abú Suleiman.
Teraz žije so svojou rodinou v jordánskom utečeneckom tábore. Bez peňazí, budúcnosti, bez nádeje, že sa raz vráti domov. No aj tak hovorí, že stále dobre obišli, lebo ich nezabili, neodvliekli im ženy a nenútili ich deti konvertovať na islam.
Iracká, ako aj sýrska kresťanská komunita sú jednými z najstarších na svete. Ich členovia často trpeli za svoje vierovyznanie, ale nikdy to podľa nich nebolo také dramatické ako dnes.
Počet kresťanov na Blízkom východe okrem konfliktov ohrozuje aj to, že v porovnaní s moslimským obyvateľstvom častejšie odchádzajú na Západ (aj z ekonomických dôvodov) a majú tradične menej detí.