KYJEV. Ukrajinský parlament v utorok rozhodol o zrušení neutrálneho štatútu krajiny a schválil vládne úsilie vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO).
Informovala o tom agentúra Reuters.
Pre pozmeňovaní návrh hlasovalo 303 zo 450 poslancov, čo je o 77 viac, než je minimálny počet hlasov potrebných pre jeho vstúpenie do platnosti.
"Toto povedie k začleneniu sa do Európskej únie a euroatlantického priestoru," povedal ešte pred hlasovaním v tamojšom parlamente ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.
NATO: Dvere sú otvorené
Kyjev prvýkrát oznámil svoj zámer uchádzať sa o ochranu Severoatlantickej aliancie v auguste tohto roka po tom, ako sa podľa jeho slov ruská armáda otvorene zapojila do vojny separatistov vo východných oblastiach Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý týždeň počas návštevy poľského parlamentu oznámil, že sa rozhodol nasmerovať svoju krajinu na kurz k euroatlantickej bezpečnostnej integrácii. Porošenko vtedy tiež oznámil, že po návrate do Kyjeva predloží ukrajinskému parlamentu návrh na ukončenie neutrálneho štatútu Ukrajiny.
Ukrajinský prezident ďalej povedal, že jeho cieľom tiež je, aby jeho krajina v roku 2020 podala prihlášku do Európskej únie.
"Naše dvere sú otvorené a Ukrajina, ak o to požiada a splní normy a nevyhnutné zásady, sa stane členom NATO," povedal podľa agentúry Reuters jeden z hovorcov NATO v Bruseli po hlasovaní ukrajinského parlamentu.
Kyjev nahneval Moskvu
Rusko považuje snahy Ukrajiny o vstup do západnej vojenskej aliancie za nebezpečenstvo pre svoju bezpečnosť.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil rozhodnutie ukrajinského parlamentu za kontraproduktívne.
"Iba to povedie k eskalácii konfrontácie a k vytvoreniu ilúzie, že sa hlboká vnútorná ukrajinská kríza dá vyriešiť prijatím takéhoto zákona," povedal.
Ruský veľvyslanec pri OBSE Andrej Kelin zase označil zrušenie neutrality za nepriateľský krok. "Tento politický vektor iba otrávi a vyostrí vzťahy," povedal podľa agentúry Interfax diplomat Kelin.
Rozhodovali podľa Ruska
Štatút neutrality štátom bráni v začleňovaní sa do vojenských aliancií.
Ukrajinská neutralita sa stala súčasťou ústavy v roku 1996 na základe vyhlásenia nezávislosti z roku 1991.
NATO pod tlakom Ruska v roku 2008 na summite v rumunskej Bukurešti zamietlo Ukrajine možnosť stať sa v blízkej budúcnosti členom aliancie a neutrálny štatút v roku 2010 potvrdil vtedajší prezident Viktor Janukovyč.
Prijatie Ukrajiny do NATO by totiž muselo podporiť všetkých 28 súčasných členov vrátane viacerých západoeurópskych krajín, ktoré s tým dlhodobo nesúhlasia.
Povstalci z Donbasu menia taktiku, Kyjev sa bojí teroristických útokovČítajte