WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama obhajoval v piatok svoje rozhodnutie začať s normalizáciou vzťahov s Kubou. Podľa vlastných slov je presvedčený, že Kuba sa vďaka novému prístupu zo strany USA zmení, aj keď pôjde o postupné zmeny, nie veľkú zmenu zo dňa na deň.
Obama povedal, že chápe pochybnosti disidentov a aktivistov za ľudské práva: kubánska vláda je naďalej režimom, ktorý utláča občanov.
"Viem však, že ak robíte to isté 50 rokov a nič sa nezmení, potom by ste sa mali pokúsiť o niečo iné, aby ste dosiahli iný výsledok," povedal na svojej koncoročnej tlačovej konferencii.
Rozhodnutie obnoviť vzťahy Washingtonu s Havanou vyše polstoročie po ich prerušení povedie časom k "nahlodávaniu tejto hermeticky uzavretej spoločnosti", konštatoval Obama a poukázal na vyhliadku väčšej slobody pre Kubáncov.
"Zmena príde na Kubu - musí prísť," vyhlásil šéf Bieleho domu s tým, že Kuba "má hospodárstvo, ktoré nefunguje".
Obama dodal, že obnovenie diplomatických vzťahov s Kubou nie je vo fáze, v ktorej by navštívil túto krajinu alebo v ktorej by kubánsky prezident prišiel do Spojených štátov.
Černosi sa majú lepšie
Obama tiež povedal, že americkí černosi sú teraz na tom lepšie, než na začiatku jeho prezidentského úradu v roku 2009, ale priepasť medzi černochmi a belochmi zostáva.
"Tak ako zvyšok Ameriky, aj černošská Amerika je na tom teraz celkovo lepšie, než v čase môjho príchodu do úradu."
"Priepasť medzi príjmami a majetkom belošskej a černošskej Ameriky pretrváva. Musíme na tomto poli urobiť viac," citovala ho tlačová agentúra Reuters.
Šéf Bieleho domu tiež povedal, že mnoho pracovných miest a bytov, ktoré sa vytvorili od jeho nástupu do úradu, dostali práve Afroameričania. Zároveň však poukázal na pretrvávajúcu priepasť v príjmoch medzi belošskými a černošskými občanmi.
Násilie treba vyšetriť
V súvislosti zo zastrelením černošského tínedžera Michaela Browna belošským policajtom vo Fergusone v štáte Missouri a so zaškrtením černocha Erica Garnera pri chvate policajta v New Yorku spomenul Obama odporúčania odborníkov, podľa ktorých treba "znovu vybudovať dôveru medzi obyvateľstvom inej pleti a policajnými oddeleniami".
"Skutočne si myslím, že sme viedli zdravú diskusiu. Toto nie sú nové javy," vyhlásil Obama, ktorého v roku 2008 zvolili za prvého černošského prezidenta Spojených štátov.
"Problém sa nevyrieši, ak sa o ňom nehovorí," uzavrel.