Bratislava 3. júla (TASR) - Napriek tomu, že podľa kalendára máme už dva týždne leto, v stredu 4. júla sa bude planéta Zem nachádzať v najväčšej vzdialenosti od Slnka. Keďže je Slnko pre modrú planétu hlavným zdrojom tepelnej energie, mohlo by sa zdať, že teplo v lete je spôsobené tým, že Zem je teraz bližšie pri Slnku, ako bola v zime. Skutočnosť je však taká, že Zem je momentálne o päť miliónov kilometrov ďalej od Slnka ako v zimných mesiacoch. Príčiny tohto prírodného javu pre TASR vysvetlil astronóm Záviš Bochníček.
Na teplotné rozdiely má omnoho väčší vplyv ako vzdialenosť našej planéty od Slnka sklon rotačnej osy Zeme voči Slnku: keď je jej severný koniec priklonený k Slnku, je na severnej pologuli leto a na južnej zima. Takže Slnko, ktoré v zime u nás zostávalo nízko nad obzorom len 8 hodín, zostáva v letných mesiacoch vysoko nad obzorom až 16 hodín, tvrdí Bochníček. Za tento čas dostane Zem od Slnka také množstvo energie, ktoré pociťujeme ako letné teplo.
Polárne krajiny, v ktorých býva Slnko na oblohe nepretržite po niekoľko týždňov, dostanú vďaka tomu i napriek malej výške Slnka nad ich obzorom toľko energie ako krajiny v strednej Európe. Napokon, ako dodal Bochníček, zmena vzdialenosti medzi Slnkom a planétou Zem o spomínaných päť miliónov kilometrov môže zmeniť celkovú teplotu na Zemi maximálne o 4 stupne Celzia. Rozdiel priemernej teploty u nás medzi zimou a letom je však najmenej 15 stupňov Celzia.
Ďalším priaznivým faktorom je to, že jar a leto, teda obdobie medzi jarnou a jesennou rovnodennosťou trvá na severnej zemskej pologuli o týždeň dlhšie ako chladná jeseň a zima, dodal.