Kuba prepustila Alana Grossa, USA pustili troch kubánskych agentov. Lídri oboch krajín chystajú prejavy.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Rok a pol tajných rokovaní medzi USA a Kubou vyvrcholil v utorok prvou priamou komunikáciou medzi prezidentmi oboch krajín od roku 1961.
Dohodli sa na postupnom obnovení diplomatický vzťahov, znovuotvorení ambasád a na začatí diskusií o zrušení amerického ekonomického embarga Kuby.
Podľa CNN k nemu majú prispieť už ohlásené znížené obchodné a turistické obmedzenia z americkej strany.
USA navyše zvažujú vyškrtnutie Kuby zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus.
Raúl Castro aj Barack Obama oznámili svojim občanom tieto historické zmeny v stredu v priamom prenose.
Podmienkou Washingtonu na ich začatie bolo prepustenie amerického aktivistu Alana Grossa. Havana ho väznila od roku 2010 pre pašovanie telekomunikačných zariadení, ktorými sa dala obchádzať kubánska štátna kontrola internetu.
Spolu s Grossom sa domov vrátil aj nemenovaný americký špión, ktorého na Kube väznili takmer 20 rokov.
Američania na oplátku prepustili troch kubánskych špiónov Ramóna Labanina, Gerarda Hernándeza a Antonia Guerrera.
Nečaká okamžité zmeny „Posledných 50 rokov ukázalo, že izolácia nefunguje. Je čas na nový prístup,“ povedal vo svojom prejave Obama o zmierňovaní embarga.
„Neočakávam, že zmeny, ktoré som dnes ohlásil, prinesú zo dňa na deň zmenu aj v kubánskej spoločnosti,“ dodal.
Prezident podľa svojho hovorcu zatiaľ nemá konkrétne plány, ale nevylučuje návštevu Kuby.
„Ak sa naskytne vhodná príležitosť na prezidentskú návštevu, som si istý, že ju neodmietne,“ povedal pre novinárov Josh Earnest.
Raúl Castro sa v príhovore vyjadril, že Obamovo rozhodnutie si zasluhuje úctu a uznanie kubánskeho ľudu.
Zároveň vyzdvihol úlohu, ktorú v procese otepľovania vzťahov medzi USA a Kubou zohrali pápež František a Kanada ako sprostredkovatelia rozhovorov medzi zástupcami oboch krajín.
Rozmrazenie vzťahov USA a Kuby sa stretlo v utorok stretlo s kritikou republikánov. Senátor Marco Rubio, možný uchádzať o post prezidenta v roku 2016, hovoril o nebezpečnom precedense a zdôraznil, že Kongres zrejme nepodporí zrušenie embarga proti Kube Číne.
Podľa senátorov Johna McCaina a Lindsey Grahamovej odráža zmena politiky „ústup a úpadok Ameriky a hodnôt, za ktorými stojí“.
„Je to o ústupkoch autokratickým diktátorom, kriminálnikom a protivníkom, čím klesá americký vplyv vo svete,“ vyhlásili senátori.
Alan Gross. Back on U.S. soil. pic.twitter.com/Ut5jvdQGg2
— Jeff Flake (@JeffFlake) 17. Prosinec 2014 Ideologickí nepriatelia USA a Kuba sú ideologickými nepriateľmi od revolúcie z roku 1959, ktorou sa dostal k moci Fidel Castro.
Rokovanie o prepustení Grossa trvali asi rok. Na Kube ho zatkli v roku 2009 a neskôr ho odsúdili na 15 rokov väzenia za dovoz zakázanej technológie a snahu tajne poskytnúť prístup na internet židovským skupinám na ostrove, kde pracoval ako sprostredkovateľ pre Agentúru USA pre medzinárodný rozvoj (USAID).
Obama a Castro sa zúčastnia na Summite Amerík (SOA), ktorý sa bude konať v apríli v Paname, čím sa ukončí dlhodobá šarvátka v radoch Organizácie amerických štátov (OAS).